اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 1 عقرب , 1398

واکنش ارگ به اتهام دیدبان حمایت از کودکان

ریاست جمهوری به ادعای نهاد بین المللی دیدبان حمایت از کودکان در منازعات مسلحانه مبنی بر دست داشتن نیروهای حکومتی در حمله بر مراکز و کارمندان صحی در سال 2017 واکنش نشان داد.

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر ریاست جمهوری در واکنش به گزارش دیدبان حمایت از کودکان در منازعات مسلحانه به جمهور گفته است که حکومت افغانستان همیشه سعی می‌کند از مراکز صحی و عام المنفعه و غیرنظامیان در برابر آسیب‌هایی که از سوی گروه‌های تروریستی وارد می‌شود محافظت کند.

سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری ادعای دست داشتن حکومت در حمله بر مراکز و کارمندان صحی را رد کرده و خاطر نشان ساخت که نیروهای مربوط به حکومت افغانستان تمام تلاش خود را به خرج می‌دهند تا از رویدادهای تروریستی بر مراکز و کارمندان بخش صحت جلوگیری کنند.

گفتنی است که نهاد دیدبان حمایت از کودکان در منازعات مسلحانه که مقر اصلی آن در شهر نیویورک است، روز جمعه 25 حوت 96 با نشر گزارشی مدعی شد که همه گروه‌های درگیر جنگ در افغانستان بشمول حکومت در سال 2017 میلادی بر مراکز و کارمندان بخش صحت حمله کرده اند.

براساس این گزارش درجریان سال 2017میلادی دستکم 63 مورد حمله بر مراکز و کارمندان صحی در 22 ولایت افغانستان صورت گرفته که تمام گروه‌های متخاصم از جمله نیروهای مربوط به حکومت افغانستان در این حملات دست داشته اند.

نهاد دیدبان حمایت از کودکان در منازعات مسلحانه حمله بر مراکز صحی از سوی گروه‌های مخاصم در افغانستان را مانعی در مسیر دسترسی مردم بویژه کودکان به خدمات و مراکز صحی دانسته و خواهان توقف این حملات شده است.

قابل یاد آوری است که براساس آمارهای دریافتی نهاد دیدبان حمایت از کودکان در جریان سال 2017 میلادی 3 هزار و 179 کودک در درگیری‌های مسلحانه در افغانستان کشته و زخمی شده اند که این رقم نسبت به سال 2016 میلادی 10 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی