اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 31 سنبله , 1398

افزایش ناامنی ها؛ شورای ملی مسؤولان ارشد نهادهای امنیتی را استجواب می کند

به دنبال افزایش ناامنی‌ها در سراسر افغانستان، شورای ملی کشور، ام‌روز در جلسۀ عمومی آن شورا تصمیم گرفت تا مسؤولان نهادهای امنیتی را استجواب نموده تا به سوالات نماینده‌گان مردم، پاسخ دهد.
عبدالرووف ابراهیمی، ریس شورای ملی در آن نشست نگرانی خود را در مورد افزایش ناامنی ابراز کرد و گفت که به اساس پیش‌بینی‎‌ها، سال جاری، خونین‎‌ترین سال برای افغانستان بوده‌است.
آقای ابراهیمی گفت که با وجود آن‌که دولت افغانستان بستۀ پیش‌نهادی برای گفت‌وگو به گروه طالبان ارایه کرده؛ اما در این اواخر بازهم، عملیات‌های را اندازی کرد که در نتیجۀ نیروهای امنیتی و افراد ملکی تلفات دیده‌اند.
رییس پارلمان گفت که به‌تر مسؤولان نهادهای امنیتی به شورای ملی استجواب گردد تا پلان‌های شان را در مورد امنیت فغانستان به مردم شریک بسازند و تدابیر شان برای نماینده‌گان مردم ارایه نمایند.
او خطاب به نماینده‌گان مردم افزود که باید آنان این جلسۀ استجوابیه را به شکل باید و شاید آن مدیریت نماید و خاطر نشان ساخت که  تمام مشکلات و سوال‌های شان را قبل از قبل در اختیار هیئت اداری بگذارند تا آنان پاسخ دهند.
آقای ابراهیمی اما این را مشخص نساخت که مسؤولان ارشد نهاد امنیتی را در کدام تاریخ به خانۀ ملت فراه می‌خواند.
این درحالی‌ست که حملات گروهی و تهاجمی گروه طالبان با نزدیک شدن فصل بهار در سراسر افغانستان افزایش یافته‌اند.
گروه‌ طالبان در هفتۀ گذشته، مرگ‌بارترین حملات‌ شان بر پاس‌گاه‌های نیروهای امنیتی در ولایت‌های تخار، قندز، فاریاب و فراه راه‌اندازی کرده که در نتیجه، نیروهای امنیتی افغانستان تلفات سنگینی را متقبل شده‌اند.
گفتنی‌ست که طالبان حتی در حملۀ شان بر ولسوالی اناردرۀ فراه، تواستند که مرکز آن ولسوالی برای چند ساعتی در کنترول شان درآورند و شماری از وسایل نظامی را با خود ببرند.
باید یادآور شد که شماری از نماینده‌گان مردم، سیاسیون،  منتقدان دولت و شهروندان کشور می‌گویند که نهادهای امنیتی بی کفایت‌اند و پلان‌ منظم برای جنگ افغانستان ندارند.

مشاهده در منبع اصلی