اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 21 دلو , 1397

خلق بحران، مقدمه توطیه های بزرگ است

مراسم سومین سالگرد مولانا عبدالرحمن سید خیلی با حضور شخصیت های ارشد سیاسی و رهبران جهادی در پروان برگزار شد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، محمد یونس قانونی معاون رییس جمهور پیشین امروز پنجشنبه 24 حوت 96 در این مراسم گفت: مولانا سید خیلی در فصل جهاد در خانواده ای علمی در سرزمین شمالی زاده شد و بحیث فرمانده ای فداکار در 14 سال جهاد و تجاوز دوم به افغانستان درخشید و کمتر کسی است که با نام وی خصوصا در سرزمین های شمالی آشنا نباشد.

قانونی بیان کرد: در گشایش صفحه جدید در افغانستان، ابعاد دیگر شخصیت سید خیلی را به نمایش گذاشت و درطی سالیان متمادی در ولایت های مختلف از جمله قندوز و پروان در مسوولیت های دفاعی و امنیتی استعدادهای وی شکوفا شد و وی در قلب مردم شمال جاز باز کرد.

معاون رییس جمهور پیشین افزود: ماموریت قندوز، آخرین ماموریت سید خیلی بود و توانمندی و ظرفیت وی باعث شد بحیث قوماندان قندوز گماشته شود اما وی به وظایف پولیس اکتفا نکرد و علاوه بر مسوولیت تامین امنیت و پیشبرد وظایف قانونی بحیث خدمتکار مردم قندوز تبارز کرد؛ سید خیلی از شستن جاده های قندوز تا تنظیم دفاتر و دفاع در خطوط جنگی قندوز پیشتاز بود و از همین دلسوزی و توانایی هایش است که مردم 34 ولایت امروز برای وی فاتحه می فرستند.

این سیاسی کشور انتخاب درست در انتخابات ریاست جمهوری را راه آوردن تغییر در کشور می داند و می گوید: یکسال بعد انتخابات ریاست جمهوری فرا می رسد و این آزمون بزرگی در برابر مردم است. اگر امروز از رنج هایی که بر مردم می گذرد به اعتراض بر آمده ایم و از نابسامانی ها، بدامنی ها، مشکلات اقتصادی، توطیه ها و نفاق رنج می بریم راه حل همه مسایل در قانون اساسی تعریف شده و این است که برای آوردن تغییر سالم مطابق قانون اساسی با برنامه منظم و اتحاد آماده انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شویم.

قانونی تصریح کرد: هیچ راهی برای آوردن تغییر جز حرمت گذاشتن به قانون اساسی از طریق اراده مردم وجود نخواهد داشت، امیدواریم در روشنایی تجارت تلخ و شیرین انتخابات های گذشته اینبار مردم با تصمیمی روشن و با تیمی فراگیر ملی زمینه تحول مثبت در کشور را مساعد کنند.

وی هشدار داد: فراموش نکنیم در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی که امیدواریم مطابق اعلان قبلی کمیسیون سال آینده باشد، دسایس پیدا و پنهان وجود دارد که هم همبستگی و وحدت ملی را از ما بگیرد و هم زمینه سازی هایی صورت بگیرد برای برخی توطیه های سیاسی دیگر برای اینده افغانستان را.

معاون رییس جمهور پیشین با تاکید بر اینکه سلاحی کشنده تر از نفاق قومی در افغانستان نیست اظهار کرد: نفاق قومی در افغانستان بیشتر از تروزیزم مردم را تهدید می کند؛ امیدوارم همانگونه که مردم فصل جهاد را با وحدت و همبستگی دنبال کردند در برابر توطیه و نفاق ملی و دامن زدن به تعصب های قومی، سمتی و زبانی نیز در صف واحد قرار بگیرند و مطابق حکم دینی و نیاز ملی در برابر توطیه ها با وحدت ملی ایستادگی کنند.

قانونی، طرح حکمتیار مبنی بر واگذاری بخش هایی از کشور به طالبان را تحت عنوان مناطق امن، توطیه دوم خوانده و گفت: با این طرح تمامیت ارضی و سلامت جغرافیای افغانستان زیر سوال می رود، طرحی با عنوان مناطق امن و واگذاری بخشی از جغرافیای واحد افغانستان برای مخالفین مسلح توطیه بزرگی است که تک تک مردم باید متوجه آن باشند؛ 34 ولایت کشور، 34 گوشه کشور است که اگر یک گوشه از خانه مشترک به کسی به هر بهانه ای داده شود به معنای تجزیه و تقسیم و موفقیت توطیه ای است که سال ها دشمنان خواهان آن بودند.

وی علاوه کرد: صلح نیاز ما است و پیوسته بر آن تاکید می کنیم و حتی از مذاکره بی قید و شرط با طالبان نیز حمایت کردیم اما تقسیم و تجزیه افغانستان را به هیچ وجه و به هیچ بهانه ای نمی خواهیم و برای مقابله با این دسیسه مردم 34 ولایت در یک صف هستند.

این شخصیت سیاسی، در خصوص سرشماری ماهواره ای نفوس کشور نیز گفت: از دیشب (چهارشنبه 23 حوت 96) در رسانه های چیزی را با عنوان یک نهاد به اصطلاح بین المللی می بینیم که نفوس افغانستان را از طریق ماهواره های فضایی سنجش کرده اند، جای تاسف و اشک ریختن است که نفوس افغانستان ازطریق فضا تشخیص شود.

قانونی بیان کرد: گفته شد که 80 درصد نفوس افعانستان از شمال و 50 درصد از مناطق مرکزی بیرون شده اند و نفوس جنوب 100 درصد افزایش یافته است، این برنامه توسط دولت نیست و یقین دارم که مسوولین دولت متوجه عمق این توطیه هستند که گویا در پوشش یک نهاد بین المللی نوعی نفاق انداختن میان مردم آغاز شده است.

معاون رییس جمهور پیشین افزود: خانه به خانه مردم افغانستان با یک دیگر واحد هستند و این برنامه توطیه و دسیسه است. در استانه انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری گاه به نفاق قومی دامن زده می شود، گاه بخشیدن بخشی از جغرافیا مطرح می شود و حال نفوس کشور از فضا سنجیده می شود، خلق بحران ها پیش از برگزاری انتخابات توطیه و نفاق و مقدمه چینی برای توطیه های دیگر است.

وی افزود: اگر برای شخصیت های صادق خود مراسم برگزار می کنیم بخاطر یک حقیقت است که نشان دهیم افغانستان امروز با خون هزاران قهرمان به این مرحله رسیده است و نسلی که بعد از جهاد زاده شده اند سرمایه های واقعی ما هستند و خون بهایی مردمی از 34 ولایت است نه تحفه و غنیمت کسی.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی