اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 21 دلو , 1397

به اتهام حمایت آمریکا از داعش پاسخی بدهید

متهم شدن آمریکا به ناامن شدن کشورهای منطقه از سوی روسیه. ضمیر کابولوف نماینده خاص روسیه برای افغانستان و پاکستان حضور دوامدار آمریکا در افغانستان را به معنای تلاش آن کشور برای مداخله و ناامن ساختن کشورهای منطقه مخصوصا روسیه، ایران و چین می داند. این دیپلمات روسی همچنان گفته است که آمریکا اگر به سیاست های مبهم خود در افغانستان ادامه دهد روسیه خاموش نخواهد بود و پاسخ آمریکا را خواهد داد. اما چرا روسیه فکر می کند که آمریکا در تلاش ناامن ساختن کشورهای منطقه است و آیا جنگ نیابتی تازه میان کشورهای منطقه و آمریکا در افغانستان در راه است؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpape)، بشیر بیژن، معاون نهاد خدمتگزاران کابل در برنامه «خط کابل» گفت:آمریکا و روسیه پیشینه رقابتی دارند و این نه تنها پایان پیدا نکرده است بلکه در حال حاضر ما شاهد شدت آن هستیم. موضوع دوم که بسیار مهم است حضور آمریکا با تعبیر مبارزه با تروریستان بین المللی و دهشت افکنان مرتبط بوده امادر اینجا آمریکا با متحدان خودش در چارچوب ناتو مبارزه را علیه تروریست ها انحصاری و یکجانبه پیش می برد. در حالیکه این پدیده دشمنان همه کشورها محسوب می شود. شرایط باید به طوری ترسیم می شد که برای مبارزه با آن پای همه کشورها کشیده می شد.

بیژن، حضور آمریکا را باعث ناامنی بیشتر در افغانستان خوانده و گفت: اینکه با حضور آمریکا ناامنی در افغانستان افزایش پیدا می کند حقیقی است. پیش از اینکه در این مورد روس ها ابراز نگرانی کنند حتی این نگرانی از جانب محافل جهانی نیز مطرح شده بود.

وی، معتقد است در واقع افغانستان نیست که به روس ها یا آمریکایی ها خط فعالیت می دهد بلکه این دو قدرت خود برنامه های خود را به پیش می برند و بیان داشت: دیدگاه هایی که از منابع داخلی یعنی کشورمان مطرح می شود نه برای آمریکا دلچسب است نه برای روس و نه قضاوت ها بر مبنای دیدگاه ها صورت می گیرد. روس ها آمریکایی ها را می شناسند و آمریکایی ها نیز روس ها را می شناسند اینها از اهداف و برنامه های یکدیگرشان آگاهی دارند و می دانند و غیر منطقی خواهد بود اگر بگوییم روس ها در مورد آمریکایی ها آگاهی ندارند. یا بگوییم که آمریکایی ها در مورد روس ها آگاهی ندارند. اینگونه نیست. افزایش بحران در افغانستان از علایمی است که روس ها را به اعتراض واداشته است و به این اعتراض باید پاسخ مثبت داده شود.

معاون نهاد خدمتگزاران کابل، می گوید: موجودیت ناتو در کنار آمریکا افاقه این را نمی کند که نگرانی کشورهایی مانند روسیه را کاهش دهد چون ناتو خودش محصول همان برنامه جنگ سرد است. متاسفانه در این میان هم افغانستان در نیم قرن اخیر بیشترین خسارت را دیده است و دو دلیل هم برای آن بسیار روشن است.اول اینکه سران این سرزمین نسبت به این سرزمین اعتقاد و وفاداری نداشتند و بیشتر در قسمت منافع بیگانه ها عمل می کردند و مردم افغانستان متاسفانه بیدار نبودند و ابزار قرار گرفتند. یعنی موضوعی را که ما بارها گفتیم. ما تا کنون برای منافع شوروی و آمریکا کار کرده و کشور خود را تباه کردیم. این مساله هنوز بسیار به وضاحت دیده می شود. اتهاماتی که بر آمریکا است مبنی بر حمایت آمریکا از داعش تا هنوز پاسخی داده نشده است که سطح نگرانی و شک و تردید را کاهش دهد. چنانکه می بینیم روس ها هم مراجعه به گروه متحجر طالبان کرده اند. یعنی فیلم چهل سال پیش تکرار می شود.

وی، در خصوص وظیفه مردم در قبال افغانستان گفت: متاسفانه اعضای حکومت ما هم در حوزه مسوولیت هایشان هیچگاه دید عملی نداشتند و دید صادقانه از خود تبارز ندادند. ما در عرصه مناسبت های منطقه ای هم دوستان خود و هم غیر دوستان خود را در بلاتکلیفی قرار دادیم چرا که بسیار دقیق گفتند که هیچ کس نمی داند خطوط ترسیم شده برای مناسبات ما در سطح منطقه یا در سطح فرامنطقه چیست و چگونه است. هیچ کس نمی داند. سیاست های عکس العملی و برخوردهای عکس العملی احساساتی و به دور از تعقل و غیر استراتژیک و غیر برنامه ای متاسفانه خودشان به عنوان عامل افزایش مصیبت ها شده و به هر حال مردم باید این قربانی که دادند امروز با انسجامشان با پایان دادن به استفاده های ابزاری به نام پشتون و تاجیک و هزاره و ازبک و شمالی و جنوبی و بیداری خودشان را به نمایش بگذارند. اگر این کشور را مردمش نجات ندهد هیچ کشور دیگری اراده ای برای نجات این کشور نخواهد داشت.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی