اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 1 میزان , 1398

قانونی: واگذاری بخش های از افغانستان به طالبان بحران خلق می کند

محمد یونیس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان و از  اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی هشدار می‌دهد که دسته‌های در آستانۀ برگزاری انتخابات، برای توطیه، مقدمه‌ چینی می‌کنند.
معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان این‌ سخن را، ام‌روز( پنج‌شنبه، ۲۴ حوت) سال‌گرد وفات مولانا عبدالرحمن سیدخیلی، فرمان‌ده امنیه اسبق ولایت قندز بیان کرد و از او به عنوان یکی از فرمان‌دهان دلیر و نترس در تاریخ جهاد و مقاومت افغانستان یاد کرد.
آقای قانونی در این نشست روی برخی از مسایل مهم کشوری نیز صحبت کرد و نگرانی‌ها‌یش را دربارۀ انتخابات آینده، موضوع واگذار شدن برخی از مناطق کشور به مخالفان مسلح دولت و گزارش تازۀ یک نهاد بین المللی دربارۀ نفوس افغانستان بیان کرد.
این عضو ارشد حزب جمعیت اسلامی گفت که شهروندان افغانستان در سال آینده با آزمونی بزرگی روبرو اند و از آنان تا خوست در انتخابات پیشرو، با درنظرداشت  تجارب تلخ و شیرین گذشته، خود را برای انتخابات آماده نمایند.
آقای قانونی می‌گوید از انجایی که در آستانۀ برگزاری انتخابات شورای ملی و ریاست جمهوری قرارداریم، شماری از افراد و نهادها به صورت پنهان و آشکار برای ایجاد توطیه سیاسی و نفاق در بین مردم، در داخل و خارج از کشور کار می‌کنند.
او از موضوع واگذار شدن برخی از مناطق افغانستان به گروه های مخالف مسلح که توسط گلبدین حکمت‌یار مطرح شده و گزارش یک نهاد بین‌المللی که از فضا نفوس افغانستان را شمارش کرده و در نتیجه اعلام کرد که فیصدی شهروندان افغان در جنوب کشور افزایش و  در مناطق مرکزی و مشالی کاهش یافته به عنوان بزرگ‌ترین توطیه‌های سیاسی یاد می‌کند که در این اواخر در کشور راه‌اندازی شده‌اند.
معاون پیشین ریاست جمهوری می‌گوید که نفاق قومی در افغانستان بیش‌تر از تروریزم خطر ناک‌ست و شهروندان کشور را تهدید می‌کند و تاکید کرد که با تمام قوت، در برابر چنین توطیه‌های می ایستند.
آقای قانونی هشدار می‌دهد که اقدام‌های اخیر، به معنی تجزیه افغانستان است و از ارگ ریاست جمهوری افغانستان خواست تا جلو چنین توطیه‌ها را بگیرد.
از سوی‌هم، محمد عمر داودزی، وزیر پیشین امور داخله کشور می‌گوید شواهدی دیده می‌شود که حکومت وحدت ملی به صورت غیر قانونی می‌خواهد که عمر حکومت را تمدید نماید.
آقای داودزی خاطر نشان ساخت که به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد که  یک روز هم به صورت غیر قانونی کار نماید.
این گفتۀ آقای داودزی درحالی مطرح می‌شود ک روز گذشته، محمد اشرف غنی، رییس جمهور و داکترعبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور در نشستی در کابل به برگزاری انتخابات به موقع و حمایت بدون قید و شرط از کمیسیون‌های انتخاباتی تاکید کرده‌اند.

مشاهده در منبع اصلی