اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 1 عقرب , 1398

گذشته ها را فراموش کنیم

مراسم گرامیداشت از بیست و سومین سالگرد رهبر حزب وحدت اسلامی با حضور محمد اشرف غنی، داکتر عبدالله، صبغت الله مجددی، سرور دانش، عبدالرووف ابراهیمی، فضل هادی مسلمیار، اعضای کابینه و تعدادی از نمایندگان مردم در شورای ملی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، محمد کریم خلیلی رییس شورای صلح ملی امروز چهارشنبه 23 حوت 96 در مراسم گرامیداشت از بیست و سومین سالگرد رهبر حزب وحدت اسلامی در ارگ ریاست جمهوری گفت: آثار و دیدگاه شخصیت هایی همچون مزاری و قهرمان ملی را همه می دانند اما امروز باید بدانیم که چطور از دیدگاه آنها استفاده کنیم و راه برون رفت از گرفتاری ها را پیدا کنیم.

خلیلی بیان کرد: تا زمانیکه جنگ در کشور وجود دارد هر گامی که در هر عرصه برمی داریم بسیار کند و کوتاه خواهد بود، جنگ و بدبختی همیشه ما را عقب نگه خواهد داشت و حکومت هر پروژه ای را که بخواهد پیاده کند با مشکل امنیتی روبرو خواهد شد.

رییس شورای صلح، بسته پیشنهادی رییس جمهور را در نشست دوم پروسه کابل ستایش کرده و اظهار کرد: این بسته یک پیشنهاد خوب، واقعی و عینی است که برای شورای صلح به مثابه یک نقشه راه مطرح است.

وی خاطر نشان کرد: صلح یک ضرورت حیاتی است و نباید به گذشته ها فکر کرد چراکه فکر به گذشته باعث می شود گذشته تکرار شود و باز هم جوی خون جاری شود؛ گذشته باید مایه عبرت باشد و به این فکر شود که چگونه صلح را در گوشه گوشه کشور برقرار کنیم.

خلیلی تاکید کرد: امروز همه مردم درباره صلح اجماع دارند و آن را ضرورت اولیه زندگی می دانند؛ نباید گذشته ها را پیش روی خود و مانع صلح قرار دهیم؛ مزاری توسط مخالفان کشته شد و اگر همچنان به گذشته ها فکر کنیم باز هم باید شاهد کشته شدن شخصیت های بزرگ خود باشیم.

رییس شورای صلح با بیان اینکه باید گذشته را رها کرد گفت که بیایید به آینده فکر کنیم و اینکه چگونه صلح را در همه نقاط کشور بیاوریم.

طالبان در اعلامیه ای نشست دوم پروسه کابل را توطیه خوانده و علمای اسلام را از رفتن به نشست صلح اندونیزیا منع کرده و این روزها حملات وسیع این گروه در ولایت های مختلف همچون فراه، تخار، قندوز، هلمند و نیمروز در جریان است و افزون بر تلفات بالای نیروهای امنیتی شماری از آنها به اسارت برده شده اند؛ با این وجود رهبر شورای صلح از تلاش نیروهای امنیتی لفظا تشکری کرده و تاکید می کند که جنگ راه حل نیست.

خلیلی بیان کرد: با وجود همه بدبینی ها در کشور در سال پیش رو گام های استواری در جهت ختم و یا کاهش جنگ و حرکت بسوی صلح برخواهیم داشت و یقینا که رهبری حکومت ازاین گام ها حمایت خواهد کرد.

رییس شورای صلح، به مذاکراتی که بطور رسمی و غیر رسمی با مخالفان برگزار می شود خوشبین هستیم و یقین داریم که بالاخره مخالفان نیز در یک نقطه با ما مشترک هستند و جنگ را راه حل نمی دانند.

وی افزود: این نکته خوب مشترک میان ما مخالفین است که باید از آن استفاده شود و در این راستا حمایت مردم و حکومت و اجماع اقشار مختلف کشور ضروری است و باید این گام را برداشت.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی