اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 31 سنبله , 1398

دانش: هویت های قومی چیزی برای خرید و فروش نیست/ از هویت ها برای مقاصد سیاسی هزینه نشود

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که هویت‌های قومی چیزی نیست که کسی بتواند آن را بفروشد و بهترست ازهویت‌ها برای مقاصد سیاسی خود هزینه نکنند.
دولت جمهوری اسلامی افغانستان، ام‌روز در نشستی در ارگ ریاست جمهوری با حضور محمد اشرف غنی، رییس جمهور، عبدالله عبدالله، ریس اجرایی کشور، کریم خلیلی، رییس شورای عالی ، سروردانش، معاون دوم ریاست جمهوری و شماری دیگر ازمقام‌های ارشد حکومتی، از  ۲۳ امین سال‌روز شهادت عبدالعللی مزاری تجلیل کرد.
معاون دوم ریاست جمهوری در آن مراسم گفت که شاخصه اصلی تفکر سیاسی شهید مزاری را دو اصل بسیار مهم تشکیل می‌دهد که عبارت است از اصل وحدت ملی و اصل عدالت اجتماعی می‌باشد و افزود که او در هنگام بروز جنگ‌ها در کابل تعامل بین اقوام را به عنوان یک راه‌کار عملی پیش‌نهاد کرد بود.
آقای دانش گفت که عدالت خواهی مزاری منافات با وحدت طلبی او نداشت؛ چون او  در پی انتقام از قوم خاصی نبود، بلکه هدف اصلی او نفی انحصار و تحقق عدالت بود.
اما آقای دانش در پهلوی این‌که دربارۀ کارنامه‌‌های شهید وحدت ملی افغانستان صحبت کرد، روی موضوعات جاری کشور نیز سخن‌رانی نمود وافزود که ما در حکومت نمی‌خواهیم هیچ‌چیزی را خواه بد یا خوب، خواه به نفع دولت ویا به ضرر دولت، از چشم مردم پنهان نگه‌داریم و از ارگ ریاست جمهوری خواست تا فیصدی حضور اقوام را در تمام سطح ادارۀ افغانستان از بالا تا پایی را نشر کند.
آقای دانش دربارۀ هویت قومی می‌گوید که هویت‌های قومی چیزی نیست که  کسی بتوند بفروشد ویا کسی دیگری خریدار آن باشد، این هویت‌ها نه در کلمه‌یی محو می‌شود و نه با کلمۀ دیگر برجسته، بل‌که واقعیت‌های موجود در عالم خلقت است که در قانون اساسی ما هم تثبیت شده‌است.
او تاکید کرد که به‌تر است از این هویت‌ها برای مقاصد سیاسی خود هزینه نکینم و افزود که امروز همۀ ما در حکومت طرف‌دار یک گفتمان ملی هستیم و هیچ کسی طرف‌دار تضعیف بنیادی ملی کشور خود نیستیم.
آقای دانش گفت که همۀ شهروندان کشور حق دارند که  اعتراض نماید؛ اما این اعتراض‌ها باید بر مبنای منطقی و حقوقی باشد، نه صرفا سود جویی و علاوه کرد که همه‌گی ما گل‌های رنگارنگ این سرزمین و اجزای ملت بزرگ افغانستان می‌باشیم.

مشاهده در منبع اصلی