اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 14 جوزا , 1397

حکومت در ناامنی های فراه دخیل است

به گزارش وزارت داخله، طالبان در ولسوالی انار دره حمله گروهی کرده اند و با کشتن و زخمی کردن نیروهای امنیتی به شمول فرمانده پولیس این ولسوالی، بخش هایی از مرکز ولسوالی را به دست گرفتند. اما طالبان ادعا دارند که ولسوالی انار دره را کاملا تصرف کرده و بسوی شهر فراه در حال پیشروی هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpape)، بلقیس روشن عضو مجلس سنا در برنامه «پس از خبر»گفت: با کشتن بیشتر افغان ها امنیت تامین نمی شود. تلفات نیروهای امنیتی به مراتب بیشتر شده است و مردم آواره شدند مجبور هستند یا از ولایت بیرون شوند و یا از ولسوالی ها به مرکز هجوم بیشتری بیاورند که همین موجب کمبود امکانات و ناچاری های بیشتر مردم می شود.

وی، در خصوص مشکلات امنیتی فراه می گوید: اگر مشکلات فراه را به دو قسمت تقسیم کنیم یکی طالب است و یکی مشکلات مرزی که با کشورهای همسایه دارد. یکی از مشکلات هم از داخل ولایت است. تا وقتی که والی ها و قوماندان هایی که به فراه می روند واقعیت های فراه را بیان نکنند ناممکن است که با زیر پوشش گفتن و دو رویه گفتن بتوانند تغییری بیاورند. تا وقتی که بخش امنیتی و ریاست امنیت ملی فراه نگوید که از فلان مرز همسایه فلان قدر به مخالفان کمک می شود نمی شود بگوید که دخالت ها است اما آن را افشا نکند.

روشن ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات فراه بخش نظامی آن است که برای منافع خود کار می کنند که یکی ازمساله های آن پول های بی حساب گمرگ است. بیشترین والی هایی که آمده اند پول های گمرگ را به جیب خود می زنند. از بندر ابونصر تا مرکز عایداتی که به دست می آید همه به جیب اینها و طالبان می رود.

این عضو سنا، معتقد است که امکانات بیشتر از آن چیزی که تصور می شود در اختیار مخالفین قرار دارد و تعدادشان نیز چندین برابر نیروهای امنیتی ما می باشد و افزود: در فراه آن اسلحه و امکاناتی را که طالبان در فراه دارند نیروهای امنیتی ما ندارند. همچنین این حکومت نمی خواهد به فراه امنیت بیاید. این دوستی هایی که حکومت با برخی ها دارد این نوکرهایی که دارد در قبال برخی چیز ها به این نوکرها و طالبان باج می دهد و آنها هم دست باز دارند تا در فراه کارهایی را که می خواهند انجام دهند. حکومت با آنها سازش می کند و در ناامنی های فراه دخیل است. همانطور که هر روز از ارگ آوازه بلند است که چه کسی در کجا رییس شود و چه کسی به کجا منصوب شود درمورد فراه هم همینطور است و مردم فراه بیشترین ضرر را کرده اند.

روشن در ادامه گفت: وقتی ولسوالی انار دره سقوط کرده است و یازده نفر از نیروهای ویژه کشته شده اند به معنی این است که پرسنل کافی در فراه نبوده است و این عدم توجه حکومت را به فراه نشان می دهد. نیروهای خیالی و پولیس خیالی همین است. اگر امکانات به فراه نیاید خارجی ها هم از این فرصت استفاده می کنند و ناامنی ها را بیشتر می کنند.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی