اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 1 میزان , 1398

سرشماری نفوس یا مهندسی آمار برای انتخابات؟

بابه مزاری در یکی از سخنرانی هایش از تقلب در دموکراسی [دور دوازدهم پارلمان] گپ می‌ زند و کم و کیف و چگونگی اجرا شدن سرشماری نفوس در سال 1358 را شرح می‌دهد همچنان از جدال سیاسی بر سر مساله زبان فارسی در دور یازدهم پارلمان سخن می گوید.

حالا گزارش تلوزیون 1 از چگونگی سرشماری نفوس و مساله کاهش و افزایش پرسش برانگیز در نفوس برخی از ولایت‌ های کشور خبر می‌ دهد. آنچه در ادامه می‌ خوانید متن گزارش تلویزیون 1 است.

گزارش از تمیم شهیر گزارشگر تلویزیون 1
بر بنیاد یک سرشماری تازه نفوس افغانستان از 30 میلیون به بیش از 35 میلیون افزایش یافته است. این سرشماری با استفاده از تصویرهای ماهواره‌ ای و سنجش از راه دور انجام شده و در اختیار رییس جمهور غنی قرار گرفته است.

بر بنیاد اطلاعاتی که تلویزیون 1 به آن دست یافته نفوس برخی ولایت ‌‎ها تا هشتاد درصد کاهش و از شماری ولایت‌ های دیگر افزایش چشمگیر داشته است. این سرشماری از سوی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد همراه با بنیادهای فلومایندر و گیتس میلیندا در جریان دو سال و در سه مرحله انجام شده است اداره‌ی احصایه مرکزی این پروژه را رهبری کرده است.

بشیر نجیب متخصص برای صندوق جمعیت سازمان ملل در روز سه‌ شنبه 22 حوت به تلویزیون 1 گفت که مشکل امنیتی و دُشوارگذر بودن برخی قریه‌ ها سبب شد که سرشماری نفوس با استفاده از فناوری جدید و تصویرهای ماهواره‌ ای در افغانستان صورت گیرد. اداره‌ی احصایه مرکزی گفت که کار این سرشماری تا یک ماه دیگر نهایی خواهد شد اما سازمان ملل متحد گفته است که کار آن تمام است و حکومت افغانستان در مورد نشر و پخش آن تصمیم خواهد گرفت.

این سرشماری بر بنیاد این شاخص‌ ها انجام شده است:
1- حداکثر روشنی نور در شب
2- مقدار گیاه
3- حداکثر باران
4- تعداد ساحه های مسکونی
5- تراکم ساحه های مسکونی
6- فاصله از مناطق شهری
7- میانگین سراشیبی
8- میانگین فاصله میان ساحه های مسکونی
9- تقسیم بندی روستاهای مسکونی
10- شمارش ساحه ساحه
11- حداقل فاصله از یک روستا

اما سید مسعود استاد دانشگاه کابل این متغیرها را استوار بر واقعیت‌ های افغانستان نمی‌ داند و تاکید دارد که با این متغیرها نمی‌ شود که نفوس کشور را در شرایط کنونی تخمین کرد. هیچ نهاد مسوول حاضر نشد در مورد جزییات این سرشماری صحبت کند اما اطلاعاتی که تلویزیون 1 به آن دست یافته است نشان می‌ دهد که نفوس برخی ولایت‌ های شمالی تا هشتاد درصد و برخی ولایت‌ های مرکزی تا پنجاه درصد کاهش یافته است اما برعکس نفوس برخی ولایت‌ های جنوبی و شرقی از جمله هلمند افزایش بی پیشینه ای داشته است.

هزینه‌ی این سرشماری را صندوق جمعیت سازمان ملل بین 100 تا 110 میلیون دالر تخمین کرد اما بنیاد فلومایندر با هزینه بین 600 تا 800 هزار دالر از طریق تصویرهای ماهواره‌ ای نفوس کشور را نهایی کرده است. بر بنیاد این سرشماری شمار عضوهای مجل نمایندگان در ولایت‌ هایی که نفوس‌ شان کاهش یا افزایش داشته است تغییر خواهد کرد. قرار است این سرشماری به زودی در نشست کابینه بررسی و در مورد نشر آن تصمیم گرفته شود.

افغانستان کشوری است که سرشماری دقیق در آن صورت نگرفته است نخستین سرشماری نفوس در حدود 35 سال پیش در دوران داوود خان که بیش از 67 درصد نفوس کشور را پوشش داده بود انجام شد نفوس کشور در آن زمان 15 میلیون تثبت شده بود اما بعدها این رقم 25 میلیون اعلام شد.

آصف آشنا

مشاهده در منبع اصلی