اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 31 سنبله , 1398

افتتاح یک پروژه‌ی ۲۲.۱ میلیون دالری در ولایت ننگرهار

کار عملی پروژه‌ی “رشد زراعت و انکشاف روستایی” به هزینه‌ی ۲۲.۱ میلیون دالر با همکاری اداره‌ی امور بین‌المللی آمریکا که در جریان سه سال در شش ولسوالی ولایت ننگرهار تطبیق می‌شود، افتتاح گردید.
نصیراحمد درانی وزیر زراعت گفت: این پروژه، در روستاهایی که بیشتر جنگ زده‌اند و در بیش‌تر زمین‌های‌شان کوکنار کشت می‌شد، عملاً به کار آغاز می‌کند.
وزیر زراعت افزود: “برای توسعه‌ی زراعت و جلوگیری از کشت کوکنار، امروز طبق وعده‌ای که دو ماه پیش به شما داشتم، عملاً با امضای قرارداد ۱۹۵ سبزخانه‌ی تجارتی، کار این پروژه را در ولسوالی‌های کم‌تر انکشاف‌یافته‌ی ننگرهار افتتاح می‌کنیم.”
پروژه‌ی رشد زراعت و انکشاف روستایی در شش ولسوالی ننگرهار برای تقویت زنجیره‌ی ارزش زراعتی، دهقانان و باغداران را در راستای تقویت محصولات ارزشمند باغداری و فراهم‌آوری زمینه‌های بازاریابی داخلی و خارجی، ایجاد زیرساخت‌های زراعتی، از جمله مرکزهای پروسس و بسته‌بندی و ذخیره‌خانه‌ها و سیستم‌های آبیاری کمک می‌کند.
گلاب منگل والی ننگرهار گفت که در زمینه‌های زراعت، باغداری، مرغداری، سبزخانه‌ها و آبیاری، وزارت زراعت کارهای ارزنده‌ای در این ولایت انجام داده است.
داکتر لعل‌محمد معاون شورای ولایتی ننگرهار گفت که نصیراحمد درانی در زمان تصدی‌اش در وزارت احیا و انکشاف دهات برای بهبود وضعیت روستاییان می‌کوشید و حالا در زراعت به جدیت و سرعت تمام برای انکشاف و توسعه‌ی زیربناهای روستایی کار می‌کند.
در پروژه‌ی «رشد زراعت و انکشاف روستایی» در شش ولسوالی ننگرهار، قرار است تا پایان ۱۳۹۷، در کنار ساخت ۱۹۵ سبزخانه‌ی تجارتی، ۲۳۰ گل‌خانه‌ی کوچک برای زنان توزیع، ۱۹ زیرساخت آبیاری، ۴۲۰ جریب باغ متراکم و نیمه‌متراکم ایجاد، «عوامل تولید» به ۴۶۰ باغداران توزیع، ۵۰ مرکز زنبورداری برای خانم‌های تحت حمایت پروژه فراهم و شماری دیگر از فعالیت‌های توسعه‌ای، انجام شود.
گفتنی است که این پروژه، به منظور گسترش زراعت و معرفی کشت‌های بدیل کوکنار در ولسوالی‌های رودات، چپرهار، کوت، شیرزاد، خوگیانی و اچین ننگرهار تطبیق می‌شود.

مشاهده در منبع اصلی