اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 31 سنبله , 1398

فعالیت غیرقانونی ده‌ها شفاخانه‌ی خصوصی در کشور

اطلاعات روز: وزیر صحت عامه‌ی کشور می‌گوید که ده‌ها شفاخانه‌ی خصوصی به کمک زورمندان به فعالیت‌شان ادامه داده و هیچ توجهی به هشدارهای این وزارت نمی‌کنند.
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه، دیروز (سه‌شنبه ،۲۲ حوت) در یک نشست خبری گفت که ده‌ها شفاخانه‌ی خصوصی به کمک زورمندان به‌صورت غیرقانونی فعالیت دارند.
وی هرچند نگفت که تعداد دقیق این شفاخانه‌ها به چند باب می‌رسد اما فزود که این شفاخانه‌ها در کابل و ولایت‌ها به کمک زورمندان به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند.
وزیر صحت عامه افزود که این شفاخانه‌ها از سوی وزارت صحت عامه هشدار دریافت کرده‌اند و حتا دروازه‌های‌شان برای چند روز بسته شده‌اند، اما به کمک زورمندان فعالیت خودشان را از سر گرفته‌اند.
وی هشدار داد که وزارت صحت عامه برای جلوگیری از فعالیت غیرقانونی این شفاخانه‌ها، شهرت آن‌ها را از طریق رسانه‌ها منتشر کرده و مسوولین‌شان را به پولیس معرفی خواهد کرد.
آقای فیروز هم‌چنان از فعالیت غیرمعیاری دواخانه‌ها انتقاد کرده افزود که در حال حاضر بیش از ده هزار دواخانه بدون داشتن معیار و استندرد در سطح افغانستان فعالیت می‌کنند.
نبود داروساز، افراد مسلکی و نداشتن محیط معیاری برای ذخیره‌ی دارو از مشکلات اصلی داروخانه‌هاست. مطابق گفته‌های آقای فیروز هم‌اکنون از میان حدود ۱۴ هزار داروخانه تنها ۴ هزار فعالیت معیاری دارند و متباقی که غالبا در محلات و روستاها فعال‌اند این معیارها را ندارند.
به گفته‌ی وی، براساس پلان این وزارت برای معیاری ساختن داروخانه‌ها درسطح کشور قرار است یک اداره‌ی مستقل برای کنترل مرکزهای صحی، داروخانه‌ها و شفاخانه‌های خصوصی ایجاد شود، اداره‌یی که خدمات صحی را معیاری و قانون‌مند خواهد ساخت.

مشاهده در منبع اصلی