اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 1 میزان , 1398

محمد عطا نور ‘توافق با ارگ’ بر سر والی جدید را تکذیب کرد

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ می‌گوید گزارش‌های مربوط به توافق بر سر انتخاب والی جدید بلخ صحت ندارد و او تا زمان برآورده نشدن خواسته‌های جمعیت اسلامى افغانستان حاضر به توافق با ارگ نیست.
او شامگاه سه‌شنبه (۲۲ اسفند – ۱۳ مارس) عطا محمد نور در شبکه اجتماعی فیسبوک نوشت: “با تأکید می‌گویم که تا زمانی که خواسته‌های مشروع جمعیت اسلامى افغانستان برآورده نشود، هیچ معاملۀ پیدا و پنهان در کار نخواهد بود. ما به تمام تعهدات خود پا بند استیم و در مذاکره را نبسته‌ایم و تصمیم نهایی را کماکان از صلاحیت رهبری جمعیت می‌دانیم.”وی تاکید کرده که موضوع انتخاب والی جدید بلخ آخرین محور گفتگوها میان جمعیت اسلامی و ارگ ریاست‌جمهوری است.
این در حالی است که صبح امروز یک منبع معتبر از ارگ ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی خبر داده بود که “بر اساس توافق حزب جمعیت اسلامی و حکومت افغانستان، اسحاق رهگذر به عنوان والی جدید بلخ تعیین شده است.”این منبع حتی تاکید کرده بود که آقای رهگذر پیش از نوروز کار خود را شروع خواهد کرد.با وجود این منیر فرهاد، سخنگوی عطامحمد نور، والی پیشین بلخ گفته بود تنها تایید می‌کند که نام آقای رهگذر در فهرست پیشنهادی حزب جمعیت اسلامی برای جانشینی آقای نور بوده است اما هنوز هیچ توافقی صورت نگرفته و تصمیم نهایی با رهبری حزب جمعیت اسلامی است.یک منبع از شورای رهبری حزب جمعیت می‌گوید از یک ماه به این سو گفت‌وگوهای ارگ ریاست جمهوری و این حزب متوقف شده و هیچ توافقی در این مورد صورت نگرفته است. به گفته این منبع، اگر احتمالا توافقی هم صورت گرفته باشد میان حکومت و آقای نور است و شورای رهبری حزب جمعیت از آن بی‌اطلاع است. احمد فیروز ایثار، سخنگوی محمد داوود که پس از اعلام استعفای آقای نور از سوی حکومت به عنوان والی جدید معرفی شد، می‌گوید این خبر “شایعه‌ای” بیش نیست اما اگر تصمیم بر برکناری آقای داوود گرفته شود، آنها تابع حکم حکومت هستند.اسحاق رهگذر از فرماندهان حزب جمعیت اسلامی افغانستان و از افراد نزدیک به آقای نور است. او پیش از آقای نور نیز در پست ولایت بلخ کار کرده است. او اکنون نماینده ولایت بلخ در مجلس نمایندگان افغانستان است.روز گذشته عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان نیز اعلام کرد که اختلافات بر سر ولایت بلخ در حال حل شدن است.در اواخر ماه قوس/آذر سال جاری ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان استعفای عطامحمد نور، والی بلخ را پذیرفته است.آقای نور که رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان است، گفت که استعفای او مشروط بوده و منتفی است. او تاکید داشت که با تفاهم حزب جمعیت اسلامی و بر اساس توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی در این پست تعیین شده و تا تصمیم حزب جمعیت از این مقام کنار نخواهد رفت.گفت‌وگوها برای حل این اختلافات میان حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری، معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی و سلام رحیمی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری به نمایندگی از ریاست جمهوری و صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی، محی‌الدین مهدی عضو مجلس نمایندگان، ستار مراد و نور رحمن اخلاقی، اعضای شورای رهبری جمعیت اسلامی به نمایندگی از این حزب در جریان است.در کنار معرفی والی پیشنهادی جمعیت برای ولایت بلخ، تطبیق موافقتنامه تشکیل حکومت وحدت ملی، سهم دادن به احزاب سیاسی در نظام انتخاباتی پارلمان افغانستان و توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی مطابق مصوبه پارلمان این کشور از خواست‌های مهم دیگر جمعیت در این گفت‌وگوها است.آقای نور از حدود پانزده سال پیش والی بلخ بوده است. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور است.او رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی است و این حزب در ساختار قدرت دولتی سهم برجسته‌ای دارد. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان هم از اعضای این حزب است. غیر از وزیر خارجه، شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی هم از اعضای جمعیت اسلامی هستند.

مشاهده در منبع اصلی