اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 1 میزان , 1398

حکومت درباره پس گرفتن انار دره دروغ می گوید

وزارت داخله از پس گرفتن ولسوالی انار دره فراه از طالبان خبر می دهد. این وزارت می گوید که طالبان در ولسوالی انار دره حمله گروهی کرده اند و با کشتن هفت نیروی امنیتی به شمول فرمانده پولیس این ولسوالی و زخمی کردن ده تن دیگر بخش هایی از مرکز ولسوالی را به دست گرفتند. به گفته وزارت داخله یک عملیات دیگر آغاز شد که در نتیجه 56 طالب کشته شدند و بخش های از دست رفته نیز پس گرفته شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpape)، هاشم دانش باشنده ولایت فراه در برنامه «محور» گفت: از هفت ماه به این طرف فراه در بدترین وضعیت امنیتی به سر می برد. از هفت ماه به این طرف ما روزانه از پنج نفر به بالاتر تلفات داشته ایم. هفت ماه است که ما از تریبون های مختلف فغان برآورده ایم. اما دولت مرکزی کوچکترین توجهی را به فراه نکرده است.

وی، دلیل ناامنی فراه را بی توجهی حکومت دانسته و افزود: همین لحظه که حکومت می گوید ما ولسوالی انار دره را گرفته ایم فقط مرکز ولسوالی را گرفته است اما اطراف شهر تماما به دست طالبان است. در داخل فراه قبلا مشکلاتی بود اداره محلی بی کفایت بود، قوماندانی امنیه از قوماندانی خود بیرون نمی شد و فساد بود. حالا دلیل این که وضعیت بهبود پیدا نمی کند این است که مثلا من با یک پسته در فراه تماس گرفتم گفتند امشب در اطراف ما تحرکات طالبان دیده می شود. حدودا بیشتر از دویست نفر هستند و در پسته هشت نفر هستند. سلاح شان هم یک پیکا هست. من حیرانم به همین رییس جمهور، وزیر دفاع و وزیر داخله که چگونه اوضاع اینگونه است و می گویند فراه را پس گرفته ایم؟

دانش، می گوید حکومت به مردم دروغ می گوید که ولسوالی انار دره را پس گرفته است و افزود: من در شهر می باشم و با انار دره در تماس هستم. جنگ درون شهر اناردره است. حکومت فقط ساختمان ولسوالی را گرفته است. من باشنده فراه هستم. من از جغرافیای فراه خبر دارم. حکومت فقط یک ساختمان از یک ولسوالی را گرفته است اما اعلام می کند که کل انار دره را گرفته ایم. همین الان به جرات می توان گفت که در فراه ده ولسوالی در حال سقوط است. هر ولسوالی حیثیت یک پسته را دارد نه ولسوالی. مردم فراه وقتی می توانند با حکومت همکاری کنند که از حکومت توقع تامین امنیت را داشته باشند. همین حالا هم مردم در همکاری هستند. مردم فرزندان خود را به نیروهای امنیتی می فرستند. مردم هر روز تلفات می دهند. از این بیشتر ملت با مردم چه همکاری کند؟

این باشنده فراه، در خصوص علت اصلی جنگ فراه می گوید: علت اصلی جنگ فراه این است که فراه مرکز جنگ مواد مخدر است. مرکز ترافیک مواد مخدر است. تمام گروه های طالبان اینجا را یک نقطه ضعیف و عایداتی برای خود یافته اند. طالبان از گمرگ فراه سهم می گیرند. بیشترین چیزی که فراه را ناامن کرده است ضعف حکومت است که توجه نمی کند و طالبان پسته های امنیتی را بسیار به سادگی می توانند بگیرند. هفت ماه از جنگ فراه می گذرد اما حکومت دقیقا خبر ندارد که چند نفر پولیس در آنجا دارد.

دانش، در خصوص شرایط کنونی و امکان بهتر شدن شهر فراه گفت: در فراه امکانات و تجهیزات جنگی، بسیار کم و جزیی است و درسطحی که دشمن در آنجا وجود دارد امکانات موجود نمی باشد. اگر حکومت در فراه از حالت دفاعی به حالت تعارضی بیاید و مناطقی را که طالبان گرفته است آن مناطق را پس بگیرد، ولسوالی حیثیت ولسوالی پیدا کند، ولایت حیثیت ولایت پیدا کند و عرضه خدمات صورت بگیرد مردم همکار هستند. در غیر این صورت هیچ پیشرفتی در فراه نخواهیم داشت و فراه سقوط خواهد کرد.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی