اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 1 میزان , 1398

‘اسحاق رهگذر والی بلخ تعیین شده است’

یک منبع معتبر از ارگ ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی تایید کرده که “بر اساس توافق حزب جمعیت اسلامی و حکومت افغانستان، اسحاق رهگذر به عنوان والی جدید بلخ تعیین شده است.”
این منبع می‌گوید آقای رهگذر پیش از نوروز کار خود را شروع خواهد کرد.اما منیر فرهاد، سخنگوی عطامحمد نور، والی پیشین بلخ تنها تایید می‌کند که نام آقای رهگذر در فهرست پیشنهادی حزب جمعیت اسلامی برای جانشینی آقای نور بوده است.
اما او می‌گوید هنوز هیچ توافقی صورت نگرفته و تصمیم نهایی با رهبری حزب جمعیت اسلامی است.یک منبع از شورای رهبری حزب جمعیت می‌گوید از یک ماه به این سو گفت‌وگوهای ارگ ریاست جمهوری و این حزب متوقف شده و هیچ توافقی در این مورد صورت نگرفته است. به گفته این منبع، اگر احتمالا توافقی هم صورت گرفته باشد میان حکومت و آقای نور است و شورای رهبری حزب جمعیت از آن بی‌اطلاع است. اسحاق رهگذر از فرماندهان حزب جمعیت اسلامی افغانستان و از افراد نزدیک به آقای نور است. او پیش از آقای نور نیز در پست ولایت بلخ کار کرده است. او اکنون نماینده ولایت بلخ در مجلس نمایندگان افغانستان است.روز گذشته عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان نیز اعلام کرد که اختلافات بر سر ولایت بلخ در حال حل شدن است.در اواخر ماه قوس/آذر سال جاری ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان استعفای عطامحمد نور، والی بلخ را پذیرفته است.آقای نور که رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان است، گفت که استعفای او مشروط بوده و منتفی است. او تاکید داشت که با تفاهم حزب جمعیت اسلامی و بر اساس توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی در این پست تعیین شده و تا تصمیم حزب جمعیت از این مقام کنار نخواهد رفت.دولت افغانستان محمد داوود، را به عنوان والی جدید بلخ معرفی کرد اما حزب جمعیت اسلامی این تعیین را نپذیرفت.گفت‌وگوها برای حل این اختلافات میان حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری، معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی و سلام رحیمی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری به نمایندگی از ریاست جمهوری و صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی، محی‌الدین مهدی عضو مجلس نمایندگان و ستار مراد عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی به نمایندگی از این حزب در جریان است.در کنار معرفی والی پیشنهادی جمعیت برای ولایت بلخ، تطبیق موافقتنامه تشکیل حکومت وحدت ملی، سهم دادن به احزاب سیاسی در نظام انتخاباتی پارلمان افغانستان و توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی مطابق مصوبه پارلمان این کشور از خواست‌های مهم دیگر جمعیت در این گفت‌وگوها است.آقای نور از حدود پانزده سال پیش والی بلخ بوده است. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور است.او رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی است و این حزب در ساختار قدرت دولتی سهم برجسته‌ای دارد. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان هم از اعضای این حزب است. غیر از وزیر خارجه، شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی هم از اعضای جمعیت اسلامی هستند.

مشاهده در منبع اصلی