اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 1 میزان , 1398

اشرف غنی طالبی است که حکومت می کند

صلح رویایی که از شانزده سال بدینسو پیوسته در آن راستا تلاش می شود و هزینه ها و قربانی های زیادی در این راه خرج شد اما دستاورد نسبی هم در این مورد نداشتیم. در تازه ترین مورد بسته پیشنهادی به طالبان داده شد اما هنوز موضع گیری صریح در این زمینه نشده است. طالبان طی اعلامیه ای رسما مخالفت خود را با نشست علما در اندونزی که قرار بود روی صلح و پیکار با هراس افکنان بحث کنند اعلام کردند. آگاهان سیاسی معتقد هستند که طالبان با پیشنهادهای صلح به میز مذاکره نمی آیند و باید بر اساس فشارها به میز مذاکره بیایند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpape)،فیض الله جلال آگاه مسایل سیاسی در برنامه «تحول» گفت: حقیقت این است که دولت افغانستان به سخنگوی طالبان تبدیل شده است. دولت افغانستان برای خود هیچ حیثیت و اعتباری و هیچ ارزشی قایل نیست. چه در مجامع ملی و چه در مجامع بین المللی همان پرستیژ و اعتبار و جایگاه خود را از دست داده است. تمام کارهایش به نفع طالبان است. دولت مردان افغانستان باور و اعتقاد راسخ به مبارزه علیه طالبان ندارند. چرا که خودشان طالب هستند.

وی، در خصوص عملکرد حکومت در مقابل طالبان بیان داشت: حقیقت این است که اینها از دل و جان برنامه ای را تعقیب می کنند بطوریکه اینها به یک شکل پیش می روند و طالبان به شکل دیگر به پیش می روند. هدف واحد است و اینها به مبارزه علیه طالبان اعتقاد ندارند و طالبان چنان از این فرصت طلایی استفاده می کنند که در همه جا این دولت را به مسخره می گیرند. چطور می شود امیدواری به مردم افغانستان و به جهان نشان داد؟ در حالیکه حکومت می گوید که ما طالبان را به عنوان حزب سیاسی به رسمیت می شناسیم. ما برای اینها در دولت جایگاه قایل هستیم ما برای اینها امکانات فعالیت سیاسی را فراهم می سازیم جانب مقابل یعنی طالبان همه اینها را به مسخره گرفتند و ریش خند کردند و گفتند که شما کی هستید ما به دروازه های کابل رسیدیم. دولتی که خط اولش چهار راهی عبدالحق است. چهار راهی پل محمودخان و زنبق است. این چه حق دارد که حرف های کلان بزند. چرا دروغ می گویند و فریبکاری می کنند.

جلال، معتقد است این حکومت اعتقادی به مبارزه علیه طالبان ندارد بلکه از آنها حمایت می کند و افزود: بنابراین دولت از آغاز تا امروز نه تنها آمادگی مبارزه علیه طالبان ندارد بلکه با حرف های زیگراگ مانند و حرف های ضد و نقیض چنان روحیه پولیس و اردو و نیروهای خودی را ضعیف کرده است که بهترین نیروها در فراه و تخار و در جاهای دیگر کشته شده اند. این دولت چرا شرافت ندارند که اعلام کنند که ما طالبان هستیم در خدمت طالبان هستیم و با طالبان یکجا حکومت می کنیم. اعلان کنند تا مردم افغانستان از این مصیبت خلاص شوند. جلسه حکومت در عربستان سعودی، جلسه حکومت در آمریکا و تمام پالسی های پشت پرده برای تقویت طالبان و داعش و برای تضعیف روحیه نیروهای خودمان است.

این آگاه سیاسی، معتقد است اگر با برنامه های این حکومت پیش برویم به زودی طالبان همه جا را می گیرند و گفت: این دولتمردان افغانستان اولا به قانون اساسی متعهد نیستند. اینها افرادی بسیار متعصب، قوم پرست، قبیله گرا هستند و در نهایت اینها دنبال یک برنامه دیگر می گردند. حالا فرق طالبی که در ارگ است و طالبی که در میدان جنگ است چیست؟ آن طالب در میدان جنگ بسیار با شرافت تر است. چرا که روبرو می جنگد. اینها نیکتایی دارند و شمشیر را از پشت می بندند. اینها علاوه بر طالب بودن، دزد و فسادپیشه و فریبکار هستند. می ترسم یک روز از خواب بیدار شویم و ببنیم که همه جا را طالبان گرفته است. اینها تا به همان حد پیش می روند. اینها آهسته آهسته قدرت را به طالبان تسلیم می کنند. در حال حاضر در هیچ جا مردم مصون نیستند. ارگان های امنیتی قدم به قدم تحت فشار مخالفان هستند. هرجایی که مخالفان اراده کنند موفقانه عمل می کنند. حتی در اینترکانتیننتال که امنیتی تر از آن مکانی نیست، حتی در دروازه وزات داخله و حتی در چهارصد بستر. در راس حکومت که طالب است و اطراف خود را هم یک مشت عناصر خاین از اقوام مختلف تاجیک، ازبک و هزاره را جمع کرده است که بگوید ما فاشیست نیستیم. خیانت اینها واضح و آشکار شده است. اینها پول گرفته اند و مردم را به گرو گرفته اند.

وی، در ارتباط با شورای صلح و کارکرد آن بیان داشت: مذاکرات اساسی که با ولیعهد عربستان سعودی صورت می گیرد مبنی بر انتقال داعش به شمال افغانستان و به خاک و خون کشاندن شمال افغانستان است. در حالیکه شورای صلح را به جاکارتا می فرستند تا سرگرم باشند و به عنوان یک سمبل عمل کند و مردم را فریب دهند. شورای عالی صلح برای صلح نیست بلکه برای یک نزاکت جور شده است تا عده ای که به آنها قول پست و مقام داده شده است در آنجا مشغول باشند.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی