اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 1 میزان , 1398

کمک بیش از یک میلیون دالری جاپان برای پروژه های ماین پاکی در افغانستان

مسؤولان در سفارت جاپان در افغانستان از کمک بیش از یک میلیون دالری آن کشور برای پروژه‌های ماین پاکی و ایجاد یک مرکز وترنری برای سه ولایت کشور خبر می‌دهند.
سفارت جاپان در کابل با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که مراسم امضای قرارداد دو پروژه ماین‌پاکی در ولایت‌های پروان و پنج‌شیر و یک مرکز آموزشی برای کارمندان وترنری در ولایت پکتیا، روز گذشته در مقر آن سفارت برگزار شد.
به اساس خبرنامه، قرارست با مقدار پول کمک شدۀ کشور جاپان، ۱۵۲۶۳۸۲ متر مربع از میدان‌های ماین و میدان‌های جنگ در ولایت‌های ذکر شده پاک‌سازی که به اساس آن، بیش از ۵۰۰۰ هزار خانه‌واده از آن پروژه‌ها بهره‌مند خواهند شد.
سفارت جاپان گفته‌است که ساخت مرکز آموزشی وترنران افغانستان در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا از برنامه‌دیگر کمک بلاعوض آن کشور است که برای ارتقای ظرفیت مسلکی وترنران ولایت‌های خوست، پکیتکا و پکتیا کار خواهد کرد.
شارزدافیر جاپان در کابل در این مورد علاوه کرده ماین پاکی یکی از شرایط اساسی برای مسکن مصؤون، زنده‌گی و فعالیت‌های توسعه‌یی مانند زیربناها، زراعت و مالداری است که د رنهایت به بهبود اقتصاد محلی و ملی کمک می‌دهند.
او هم‌چنان خاطرنشان ساخته که اعمار مرکز آموزشی اتحادیه وترنران در ولایت پکتیا یکی از پروژه‌های مهم دیگر در بخش بهبود زراعت و مالداری در افغانستان می‌باشد که کورس‌های ارتقای ظرفیت رابری وترنران ساحوی ایجاد می‌نماید.
گفتنی‌ست که جاپان ازسال ۲۰۰۱ تا به حال برای افغانستان در بخش‌ها گوناگون از جمله امنیت، پروسۀ سیاسی، آموزش و پرورش، صحت، فرهنگف کمک‌های بشر دوستانه، زراعت، زیربنا و ارتقای ظرفیت، بیش از ۶٫۵۷ میلیون دالر امریکایی کمک نموده‌است.

مشاهده در منبع اصلی