اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 1 عقرب , 1398

فعالان مدنی: حکومت اختلاف باشندگان قره‌باغ را باید براساس قانون حل کند

اطلاعات روز: شماری از فعالان جامعه‌ی مدنی خواستار حل تنش‌ها میان باشندگان ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی شده و می‌گویند که حکومت باید از طریق یک کمیته‌ی حقوقی بی‌طرف این معضل را حل کند.
فعالان مدنی دیروز (دوشنبه، ۲۱ حوت) در یک نشست خبری در اعلامیه‌یی از طرف‌های درگیر خواستند که خویشتن‌داری کنند.
در اعلامیه‌ی آنان آمده است: نهادهای جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر افغانستان از طرف‌های درگیر می‌خواهد تا از خود خویشتن‌داری نشان داده و مثل گذشته به وحدت، یکپارچگی و همسایه‌داری حسنه‌ی خود ادامه دهند.
آنان از حکومت افغانستان نیز خواستند که در روشنایی قوانین نافذه‌ی کشور، به خواسته‌های موجه دوطرف رسیدگی کرده و به‌صورت فوری از ادامه‌ی منازعه و خصومت طرفین جلوگیری کند.
فعالان جامعه‌ی مدنی می‌گویند که در زمینه‌ی حقوقی دوطرف، حکومت موظف است که با تشکیل یک کمیته‌ی حقوقی بی‌طرف و با یک رویکرد عادلانه، از یک‌طرف از اجرایی شدن «رویکرد طالبانی» جلوگیری کند و از طرف دیگر ریشه‌های منازعات بر سر آب را مبتنی به قوانین نافذه‌ی کشور بررسی کرده و زمینه‌ساز راه‌حل دایمی و قابل قبول برای دو طرف شود.
نزدیک به دو هفته می‌شود که تنش‌ها میان باشندگان ولسوالی قرباغ غزنی بالا گرفته است. نهادهای جامعه‌ی مدنی می‌گویند که این تنش‌ها یک دعوای حقوقی بر سر تقسیم آب است که به درایت حکومت نیاز دارد.

مشاهده در منبع اصلی