اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 31 سنبله , 1398

اعلام همکاری روند حفاظت از ارزش های جهان ومقاومت ازپروژه تاپی

شهرهرات 21 حوت باختر
روند حفاظت از ارزش هاي جهاد ومقاومت هرگونه همكاري خودرا بخاطر تطبيق پروژه تاپي اعلام كردند .
هيات رهبري ومسولان دفتر ساحوی زون غرب روند حفاظت از ارزش هاي جهاد ومقاومت در ديدار با محمد آصف رحيمي والي هرات با اتحاف دعا به روح پرفتوح شهداي بيست وچهارم حوت وساير شهداي نيروهاي امنيتي تاكيد نمودند كه مردم باتمام توان در كنار نيروهاي امنيتي ومسولان هستند.
آنان،خواهان استفاده ازظرفيت وتوانايي جوانان به خصوص ولسوالي ها درهمه بخش هاي پروژه تاپي شدند .
پهلوان زاده جمشيدي رييس دفتر ساحه یي روند حفاظت ازارزش هاي جهاد ومقاومت گفت :" جوانان اين جنبش آماده هرگونه همكاري به خاطر تطبيق اين پروژه ميباشند وعلاقه مند هستند تا ازتوانايي هاي شان بيشتر استفاده شود .
والي هرات نيز ازابرازاحساسات جوانان قدرداني نمود وتطبيق پروژه تاپي را تحقق روياي بزرگ ملت قهرمان افغانستان عنوان كرد .
والی هرات گفت برای شمارقابل توجهی ازجوانان دربخش های مختلف این پروژه زمینه کارمساعد میشود.
پروژه تاپی یکی ازپروژه های کلان منطقه یی است که گازترکمنستان را ازطریق افغانستان به کشورهای پاکستان وهندوستان انتقال خواهد داد .
درکناراین پروژه ،فایبرنوری وخط آهن نیزتمدید میشود که سبب ایجاد دهلیزهای اقتصادی وترانزیتی بین کشورهای منطقه خواهد شد.
تاپی، طرح انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان و هند، پروژه‌ای است که منافع اقتصادی چهار کشور مهم منطقه را گره می‌زند. این پروژه به اعتبار هزینه و اثرات کلان اقتصادی، فرهنگی و حتی امنیتی آن در سطح منطقه، با شماری از پروژه‌های بسیار کلان و معدودی که در سایر نقاط جهان تا اکنون اجرا شده است قابل سنجش و مقایسه است.
افغانستان که در این پروژه نقش محوری دارد در صدد بهره برداری‌های بزرگ از این طرح است و هرات که به یکی از مهمترین قطب‌های اقتصادی این کشور مبدل می‌شود، نخستین ولایتی است که با خروج لوله گاز تاپی از ترکمنستان، کار هدایت جریان گاز را به سوی دیگر ولایتها و دو کشور هند و پاکستان و دیگر منطقه به عهده می‌گیرد. ختم/سیدحبیب

مشاهده در منبع اصلی