اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 29 سرطان , 1398

گزارش حکومت آلمان حاکی از وخیم شدن اوضاع افغانستان است

دویچه وله – باختر17 حوت
گزارش حکومت آلمان در مورد امنیت افغانستان که از مدت های طولانی انتظارش می رفت، تهیه شده است. حکومت آلمان در این ارزیابی اعتراف کرده که وضعیت امنیتی در افغانستان به شدت مانع تعهدات آلمان برای بازسازی این کشور می شود.
انتخاب عنوان گزارش خود نشان دهنده وضعیت افغانستان است. تا پایان سال ۲۰۱۴، گزارش های منظم حکومت فدرال آلمان در مورد افغانستان "گزارش پیشرفت" نامیده می شد. حالا به عنوان گزارش های موقت نامیده می شوند و ارزیابی کنونی "گزارش حکومت فدرال درباره وضعیت و دورنماهای فعالیت های آلمان در افغانستان" عنوان شده است. دیگر کلمه "پیشرفت" در عنوان این گزارش دیده نمی شود. ظاهراَ دلیلی وجود ندارد که این گزارش پسوند «پیشرفت» را با خود حمل کند. در این گزارش آمده است که موفقیت ها "ناکافی و شکننده هستند". از "کاهش سطح خشونت" و "به حداقل رساندن تهدید تروریستی" به عنوان اهداف سیاست آلمان در قبال افغانستان یاد شده است.
این گزارش، که دفتر مرکزی تلوزیون اول آلمان (ای آر دی) در برلین به آن دست یافته است، یک ارزیابی ۲۶ صفحه ای از وضعیت امنیتی افغانستان است. در صفحه ۲۰ این گزارش نویسندگان بیان داشته اند که شرایط برای تعهدات ملکی آلمان در افغانستان از زمان پایان عملیات جنگی ناتو در دسمبر ۲۰۱۴ " به طور قابل توجهی رو به وخامت گذاشته " است.
در این گزارش آمده است: "برخوردهای جنگی، حملات و تهدیدات از ناحیه آدم ربایی، در حال حاضر سرمایه گذاری ها و خدمات مشاوره دهی را تنها تحت تدابیر شدید امنیتی ممکن گردانیده است و تاثیرات طویل المدت و پایدار فعالیت های نیروهای بین المللی را مشکل گردانیده است."
به عبارت دیگر وضعیت امنیتی آنقدر بد است که کمک های غیرنظامی موثر دیگر امکان پذیر نیست. این گزارش نشان می دهد که کمک های آلمان در حال حاضر بالای "مناطق امن و قابل دسترس" تمرکز دارد. در این گزارش مشخص نشده است که کدام مناطق شامل مناطق امن اند. با این حال، بیشتر کارمندان ملکی در بخش بازسازی از آلمان، در کابل و مزار شریف، معمولا در پشت دیوارهای بلند دفاعی که آنها را از مردم جدا می سازد، کار می کنند.
سفارت آلمان در کابل در یک حمله انتحاری در ماه می سال ۲۰۱۷ شدیداَ تخریب شد. در حال حاضر سفیر آلمان و تیم او به عنوان مهمان در سفارت ایالات متحده امریکا کار می کنند. همچنین قونسلگری آلمان در مزار شریف، در نتیجه یک بمب گذاری توسط طالبان در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶  تخریب شده بود که دیگر قابل استفاده نیست. از آن زمان تا حال کارمندان قونسلگری و همچنین کارکنان اداره همکاری های بین المللی آلمان (جی آی زید) در پایگاه نظامی آلمان در کمپ مارمل زندگی و کار می کنند.
زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان از استقرار بیشتر سربازان آلمانی در افغانستان حمایت کرده است. گابریل روز سه شنبه پس از دیدار با همتای ترکی اش مولود چاووش اوغلو در برلین گفت که "وضعیت امنیتی در افغانستان بیش از پیش دشوار است."
در این گزارش از ناکامی سیاسی چیزی گفته نشده است. بالاتر از همه، گزارش جدید حکومت فدرال آلمان، خروج سریع نیروهای ناتو در پایان سال ۲۰۱۴ را مسئول "خلاء امنیتی" در افغانستان می خواند. فقط از پایان سال ۲۰۱۶  به بعد، نیروهای مسلح افغانستان با حمایت بین المللی موفق گردیدند که "به تثبیت بن بست استراتژیک" دست یابند. سربازان و پولیس های افغانستان از مناطق روستایی خارج شدند تا تمرکز شان را بر "حفاظت از مراکز پر جمعیت کشور" داشته باشند.
این گزارش "صبر استراتژیک" را توصیه کرده است، ولی یک سناریوی برون رفت را ارائه نمی دهد. آلمان باید آمادگی خود را برای ماندن طویل المدت در افغانستان داشته باشد. لغو "مشارکت نظامی یا غیر نظامی می تواند یک واکنش زنجیره ای با عواقب نامطلوب" ایجاد کند.
با خروج نیروها، همه دست آورد های که در ۱۷ سال گذشته به دست آمده است زیر سوال قرار می گیرند. اساساَ مسئله از این قرار است که تلاش می گردد تا از شکست ماموریت غربی در افغانستان جلوگیری گردد.
گزارش جدید برای کمک به اعضای بوندستاگ یا پارلمان فدرال آلمان در نظر گرفته شده است تا در مورد آینده سربازان آلمانی در افغانستان تصمیم بگیرند. این گزارش همچنین اساسی برای مقامات آلمانی در تصمیم گیری در خصوص درخواست های پناهندگی افغان ها خواهد بود. در حال حاضر میزان به رسمیت شناختن پناهجویان افغان حدود ۴۴ درصد است.خلیل
 

مشاهده در منبع اصلی