اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 29 سرطان , 1398

پناهجویان افغانی که باید آلمان را ترک کنند افزایش یافت

اطلاعات روز: آمار پناهجویان ردشده‌ی افغان که باید از خاک آلمان خارج شوند، تا پایان ماه جنوری سال روان به ۱۴ هزار و ۶۰۰ تن رسیده است. حزب چپی‌ها انتقاد می‌کند که حکومت آلمان به مهاجران افغان زمینه‌ی کورس‌های ادغام‌سازی را فراهم نمی‌سازد.
به نقل از رادیو زمانه و بر بنیاد گزارش تازه‌ی روزنامه‌ی «نویه اوسنابروکر سایتونگ»، این آمار نسبت به سال گذشته یک افزایش ۱۷۷۰ نفری را نشان می‌دهد. این روزنامه به نقل از معلومات وزارت داخله‌ی فدرال که در پاسخ به پرسش شفاهی حزب چپ‌ها ارائه شده، این موضوع را به نشر رسانده است.
از میان پناهجویانی که مجبور به ترک آلمان هستند، ۷۱ درصدشان برگه‌ی «دولدونگ» دارند، یعنی بودن‌شان در آلمان تحمل می‌شود. دولدونگ برای آن پناهجویان رد شده‌یی داده می‌شود که نظر به دلایلی زمینه‌ی برگشت به زادگاه‌‌شان در شرایط کنونی مساعد نباشد. این دلایل شامل مشخص نبودن هویت، بیماری و یا موارد خانوادگی می‌شود. تعداد پناهجویان دارنده‌ی دولدونگ تا سال گذشته حدود ۸۲ درصد پناهجویان مکلف به ترک آلمان را تشکیل می‌دادند.
بیشترین پناهجویان افغان که مکلف به ترک آلمان‌اند، در ایالت نوردراین ویستفالن زندگی می‌کنند که رقم آنان به ۲۵۰۰ تن می‌رسد. پس از آن، ایالت بایرن ۲۴۶۰ تن و بادن ورتمبرگ دست‌کم ۱۶۰۰ تن از پناهجویان این‌چنینی را در خود جا داده است.
اولا یلپکه، نماینده‌ی حزب چپ‌ها در پارلمان آلمان حکومت فدرال را متهم کرده است که از سهم دادن پناهجویان افغان در کورس‌های ادغام سر باز می‌زند.
گفته می‌شود که باوجود وضعیت بد امنیتی در افغانستان، اداره‌های آلمانی بیش از نیمی از درخواست‌های پناهندگی شهروندان این کشور را رد می‌کنند. بر بنیاد معلومات وزارت داخله‌ی آلمان، در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۴۴ درصد پناهجویان افغان در آلمان محافظت دریافت کرده‌اند.
اما تعداد اندکی از پناهجویان پذیرفته‌نشده به زادگاه‌شان پس فرستاده می‌شوند. به بیان این وزارت، حکومت فدرال تنها کسانی را به افغانستان بازگشت می‌دهد که مرتکب جرایم جنایی شده باشند، در تثبیت هویت‌شان همکاری نکنند و یا خطرآفرین تلقی گردند.

مشاهده در منبع اصلی