اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 23 دلو , 1397

از خشونت و تروریزم استفاده ابزاری نکنید

دومین نشست پروسه کابل با حضور نمایندگان 25 کشور و 3 سازمان بین المللی صبح امروز چهارشنبه 9 حوت 96 در کابل برگزار شد و در نوبت عصر این نشست، مشاور عالی امنیت ملی، وزیر دقاع، وزیر داخله و رییس امنیت ملی صحبت کردند.
در اخیر مراسم داکتر عبدالله نیز به ایراد سخن پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، داکتر عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در ختم نشست کابل به جمع شرکت کنندگان این نشست پیوست و طی سخنانی، دست یافتن به صلح و همکاری‌های امنیتی را خواست‌ بزرگ مردم افغانستان دانست.

عبدلله ضمن آمادگی به صلح همه جانبه در افغانستان گفت: ما آماده هستیم به صورت مستقیم بدون شرط و شرایط یا تهدید به خشونت حرف بزنیم. پیام ما واضح و روشن است. ما به صحبت و مذاکره با طالبان به اساس یک برنامه واقع‌بینانه مصالحه که به قضایای مورد اختلاف میان ما یا به قضایایی که باعث جنگ شده‌اند٬ بپردازد٬ پابند هستیم. ما طرفدار یک صلح با اعتبار و عودت عزت‌مندانه شهروندان افغانستان به کشور خودشان هستیم.»

رییس اجرایی از شهروندان کشور خواست که بدون درنظرداشت وابستگی‌ها، اختلاف‌ها، نارضایتی‌ها و آرزوهای‌ شخصی شان یک چشم‌انداز مشترک را برای رسیدن به یک دیدگاه ملی ترسیم کنند.

آقای عبدالله با اشاره به نشست ژنو که دیروز برگزار شده بود چنین گفت: در نشستی در ژنو دیروز در صحبت‌هایم به جمعی از متخصصان گفتم که کارشناسان در باره انگیزه‌های چهل سال جنگ در افغانستان دیدگاه‌های مختلفی دارند. عده‌ی می‌گویند دلیل موقعیت جغرافیایی افغانستان است٬ عده‌ی تغییر توجه و رقابت‌ها میان منافع جیو-سیاسی و جیو-استراتیژیک را ملامت می‌کنند و عده‌ی رابطه‌ی افغانستان با نظام دولتی را عامل این بحران تلقی می‌نمایند.

رییس اجرایی درباره عوامل خشونت در افغانستان خاطرنشان ساخت:: برخی از کشورها از تروریزم و خشونت همچون ابزار استفاده می‌‌کنند و باید جلوی این کار گرفته شود. یکی از عوامل پیچیده، استفاده از خشونت و تروریزم به عنوان سلاح و ابزار در سیاست خارجی و امنیتی است. این پدیده باید بیشتر از این نادیده گرفته نشود.

داکتر عبدالله اضافه کرد: تجربه نشان داده است که اول باید برای انجام یک کار اراده سیاسی داشته باشیم و پس از آن باید همکاری صورت بگیرد. وی با انتقاد از کسانی‌که چنین اراده نداشتند گفت: «ما در طی سالیان گذشته فراگرفتیم که اراده‌ی سیاسی بر همکاری سبقت دارد. چه‌گونه می‌توانیم به این مرحله برسیم؟ اگر قرار است همکاری مشترک٬ ما را در این مسیر یاری نماید٬ این سوال را باید کسانی‌که چنین اراده‌ی نداشتند یا به عنوان مخرب عمل کردند٬ پاسخ دهند.

رییس اجراییه در ادامه افزود: افغانستان در ۲۵ سال گذشته میانجی‌گری‌های منطقه‌ی و بین المللی مختلفی را برای دست یافتن به صلح تجربه کرده است. اما این تلاش‌ها تا هنوز نتیجه‌ی نداده‌اند٬ ولی این به معنای عدم درک نیاز به صلح و تلاش در این راستا نیست. افغانستان در خط نخست نبرد با هراس افگنی قرار دارد و مردم افغانستان در این راه قربانی‌های زیاد داده‌اند و می‌خواهد با کشورهای همسایه و منطقه رابطه دوستانه و همکاری داشته باشد.

وی در اخیر گفت: ما گزینه‌ ای جز کار مشترک٬ تبادله معلومات استخباراتی٬ هماهنگی و اقدام عملی علیه تروریزم در وقت نیاز٬ بدون در نظرداشت وابستگی‌ها و انگیزه‌های آنان٬ نداریم.

کد (4)

مشاهده در منبع اصلی