اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 23 دلو , 1397

از فناوری کمک داوری ویدیویی در جام جهانی روسیه استفاده می شود

منابع خبری – باختر9 حوت
رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال تقریبا مطمئن است که فناوری کمک داوری ویدیویی در جام جهانی 2018 روسیه به یاری داوران خواهد آمد.
به گزارش روز سه شنبه تارنمای خبری گاردین، این فناوری به داوران اجازه می دهد تصمیم های خود را با استفاده از یک نمایشگر کنار زمین یا مشورت با دستیاری که مسابقه را به صورت ویدیویی نظارت می کند، بررسی کنند.
هیات بین المللی فوتبال قرار است روز شنبه آینده در مورد استفاده دائمی از فناوری کمک داوری ویدیویی در مسابقات تصمیم گیری کند.
جیانی اینفانتینو رئیس فیفا گفت: این فناوری در صورت تصویب، در جام جهانی 2018 به کار گرفته خواهد شد.
استفاده از این فناوری در مسابقات سری ایتالیا و جام حذفی انگلیس در فصل جاری جنجال برانگیز بوده است. در مواردی بعد از چند دقیقه انتظار، رای داور به مجازات یک بازیکن لغو شده یا گل به علت تخلفات جزیی مردود اعلام شده است.
منتقدان این فناوری می گویند: این روش هیجان را از مسابقات گرفته و باعث سردرگمی هواداران می شود.
اینفانتینو گفت: ما باید تصمیم خود را بر اساس حقایق و نه احساسات بگیریم. حقیقت این است که در هزار مسابقه آزمایش شده، میزان دقت داوری از 93 درصد به 99 درصد افزایش یافت.
وی گفت: اگر بتوانیم این اطمینان را ایجاد کنیم که سرنوشت جام جهانی با اشتباهات داوری تعیین نمی شود، وظیفه ماست این کار را انجام دهیم.
اینفانتینو گفت: با این فناوری یا بدون آن، جنجال جزء لاینفک مسابقات سری آ ایتالیا است. باخت در مسابقه قبلا تقصیر داور بود و حالا مقصر فناوری کمک داوری ویدیویی است. این جزو رسوم فوتبال ایتالیاست.
در همین حال الکساندر سفرین رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) گفت: مخالف این فناوری نیست، اما به زمان بیشتری نیاز است.
سفرین گفت: فصل آینده ما از این فناوری در لیگ قهرمانان اروپا استفاده نخواهیم کرد. فکر می کنیم راه بازگشتی نیست، اما باید داوران را آموزش دهیم و برای هواداران توضیح دهیم چه زمانی می توان از این فناوری استفاده کرد.
رئیس یوفا افزود: هواداران تمام مدت صفحه کمک داوری ویدیویی را می بینند، اما هیچ کس نمی داند این فناوری چگونه کار می کند. از نظر من طرح خوبی است، اما نباید عجله کنیم.
جام جهانی فیفا 2018 از 24 خرداد تا 24 تیرماه به میزبانی روسیه برگزار می شود. تیم ملی ایران در این جام با تیم های اسپانیا، پرتغال و مغرب هم گروه است. خلیل

مشاهده در منبع اصلی