اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 15 عقرب , 1397

هیچ جایی در افغانستان امن نیست

غیرنظامیان و نیروهای امنیتی افغانستان قربانیان اصلی بمبگذاری‌ها و حملات انتحاری هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی روز دوشنبه 7 حوت 96 در سی و هفتمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در سوییس از تمامی سازمان های بین المللی و دولت ها خواست تا در زمینه برخورد با خشونت ها و کاهش حملات در افغانستان همکاری کنند.

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی بیان کرد که هیچ جایی در افغانستان امن نیست؛ مساجد، شفاخانه‌ها، مکاتب، دانشگاه‌ها، مراکز رسانه‌ ای، بازارها و سایر اهداف نرم همه در معرض آسیب قرار دارند.

وی از پایبندی افغانستان به همکاری با دادگاه جهانی جزایی سخن گفته و اظهار کرده است که حکومت به باز نگه داشتن و دنبال کردن این رابطه متعهد است.

عبدالله با بیان اینکه حکومت وحدت ملی معتقد است که حاکمیت قانون، پاسخگویی و شفافیت بخش‌های جداناپذیر حکومتداری خوب برای دست یافتن به صلح، توسعه و حقوق بشر است افزوده است که پالیسی ملی در مورد جلوگیری از آسیب رسیدن به غیرنظامیان زیرکار است و ‎بزودی رهنمودهای مشخصی تهیه می‌شود تا در جریان عملیات‌های نظامی از آسیب رسیدن به افراد ملکی و ملکیت‌های آنان جلوگیری شود.

رییس اجرایی غیرنظامیان و نیروهای امنیتی را قربانیان حملات تروریستی خوانده و گفته است که حقوق بیشتر مردم افغانستان توسط گروه های مسلح و تروریزم به چالش کشیده شده است و باید علیه پناهگاه های تروریستان در خارج از مرزهای افغانستان و در سطح جهان اقدامات یکسان و بدون تبعیض روی دست گرفته شود.

وی درخصوص مهاجرین نیز گفته است که تا هنوز شهروندان افغانستان بزرگترین جمعیت پناهجویان جهان را تشکیل می دهند و در کنار این، بیجا شدگان داخلی نیز روز به روز افزایش می یابد.

عبدالله افزوده است که حکومت در تدارک ساز و کارهای مؤثر برای ارایه خدمات و رسیدگی به نیازهای عودت کنندگان و بیجاشدگان داخلی است.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی