اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 25 دلو , 1397

دگرگونی چهره هرات درآستانه میزبانی مراسم گشایش کارپروژه تاپی

شهرهرات 29 دلو باختر
کمتر از یک هفته مانده به آغاز کار عملی پروژه‌ تاپی در هرات؛ در این روزها حال و هوای شهروندان این ولایت دگرگون شده است.
شهروندان هرات در تجمع‌های کوچک و بزرگ خود با خوشبینی از آغاز کار پروژهی تاپی سخن می‌زنند و با امیدواری به روزهای آتی چشم دوخته‌اند.
سنگفرش پیاده‌روها، آسفالت جدید خیابان‌ها، رنگ‌آمیزی و طراحی دیوارهای شهر هرات به مناسبت گشایش کار عملی پروژه‌ تاپی؛ همه و همه نوید آغاز روزهای روشن‌تر را می‌دهد.
تاپی؛ گاز ترکمنستان را از حوزه‌ «گالکینیش» در جنوب ترکمنستان که ذخایر آن تا ۱۶ تریلیون متر مکعب برآورد شده، از راه ولایت‌های هرات، فراه، هلمند و قندهار افغانستان به کویته، بلوچستان و از آن‌جا به شهر ملتان پاکستان انتقال می یابد و ، سرانجام در منطقه‌ای موسوم به فاضیلکا در پنجاب هند به پایان می‌رسد.
درازای این خط لوله، در مجموع ۱۸۱۴ کیلومتر است که ۸۱۶ کیلومتر آن از خاک افغانستان عبور ظرفیت انتقال سالانه‌ ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را از ترکمنستان به سه کشور دیگر عضو تاپی دارد.
مطابق قرارداد ۳۰ ساله‌ تاپی، افغانستان در۱۰ سال نخست این پروژه، سالانه ۵۰۰ میلیون متر مکعب، در ۱۰ سال دوم سالانه ۱ میلیارد متر مکعب و در۱۰ سال سوم، سالانه یک‌ و نیم میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان می‌خرد.
هزینه‌ تمدید لوله‌ انتقال گاز تاپی، حدود هفت‌ و نیم میلیارد دالر امریکایی است و حدود ۱۵ میلیارد دالر دیگر نیز در بخش گاز سرمایه‌گذاری شده است.
در طول مسیر خط لوله‌ گاز تاپی، ۱۲ پمپ فشار نصب شده که پنج پایه‌ آن به ارزش یک میلیارد دالر در داخل افغانستان خواهد بود.
درآمد افغانستان از بابت حق‌العبور، سالانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دالر امریکایی خواهد بود که به اندازه‌‌ نزدیک به یک چهارم عواید داخلی حکومت در حال حاضر است.
تخمین زده می‌شود که شرکت‌های قراردادی و حکومت افغانستان، بین ۷ تا ۱۰ هزار نفر را برای کارهای ساختمانی، مطالعات فنی و حمل و نقل مواد مورد نیاز پروژه، و نزدیک به همین تعداد افراد دیگر را جهت تامین امنیت آن استخدام کنند.
به صورت غیرمستقیم، این پروژه در رشد اقتصادی، افزایش قدرت خرید مردم، کاهش میزان بی‌کاری و فقر، به کار افتادن صنایع گاز سوز، کاهش قیمت گاز در سراسر کشور، تثبیت جایگاه و اهمیت اقتصادی و استراتژیک افغانستان در آسیای میانه و آسیای جنوبی و منطقه‌ای شدن امنیت افغانستان اثر گذار خواهد بود.
برای استقبال از آن آغاز کار عملی آن در هرات؛ سیدعظیم کبرزانی، نماینده‌ی مردم در شورای ولایتی این ولایت با راه‌اندازی برنامه‌ای همراه با تعداد زیادی از جوانان و با همراهی مقام‌های دولتی، ارتفاعات شمال هرات را نورانی کرد. او انگیزه‌ این کار را نشان دادن آماده‌گی و استقبال هراتیان از آغاز کار این پروژه‌ «مهم اقتصادی» عنوان کرده و تاکید می‌کند که هرات‌نشینان از آن، به خوبی قدردانی و پاسداری می‌کنند.
اقشار جامعه با نشان دادن اشتیاق شان از آغاز کار پروژه‌ تاپی حمایت خود را از برنامه‌های اقتصادی حکومت وحدت ملی افغانستان نشان می‌دهند. بر بدنه‌ تعداد بی‌شماری از سه چرخه‌های مسافربری در هرات، کاغذهایی با متن «ما از تاپی حمایت می‌کنیم» چسبانیده شده و عکس‌های آن در صفحات اجتماعی دست به دست می‌شود.
محمدآصف رحیمی، والی هرات تاکید کرد که «فصل سازند‌گی» به هرات بازگشته است و مردم با عبور از جاده‌های درون شهر و دیدن سنگفرش پیاده‌روها و آسفالت جاده‌ها به آن پی ‌می‌برند.
در کنار این نهادهای صنفی گوناگون، علما و روحانیون هرات، بزرگان،  و نهادهای مدنی با انتشار اعلامیه‌هایی از «آغاز فصل جدید سازنده‌گی در افغانستان و به خصوص هرات» استقبال می‌کنند.
در کنار پروژه‌ تاپی، پروژه‌ انتقال برق از ترکمنستان «تاپ» از مسیر افغانستان به پاکستان، فیبر نوری و خط آهن هم کلید می‌خورد.
جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات تاکید می‌کند که در ۳۰ نقطه‌ مهم شهر همین اکنون کار بازسازی و نوسازی به خاطر تزیین جاده‌ها و اماکن عمومی به شدت ادامه دارد.
او تاکید می‌کند که هرات‌نشینان از پروژه‌ تاپی حمایت میکنند و اجازه هیچ‌گونه اخلال و بی‌نظمی را به کسی نمی‌دهند.
به گفته ساکنان هرات؛ در حالی ‌که بیکاری در کشور بی‌داد می‌کند و اقتصاد کشور در حالت نامتعادلی قرار گرفته، اجرای چنین پروژه‌هایی می‌تواند بر روند زند‌گی مردم در همه‌‌جای افغانستان تاثیرات مثبتی داشته باشد.ختم/سیدحبیب

مشاهده در منبع اصلی