اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 29 میزان , 1398

ملل متحد نگران بازگشت توده‌یی پناهجویان افغان به کشور درگیر جنگ شان است

دویچه وله – باختر26 دلو
پاکستان می‌خواهد صدها هزار افغان را از خاک خود بیرون کند. دلیل آن مناسبات خراب این کشور با افغانستان و همچنان یک تویت رئیس جمهور ترامپ است. ملل متحد حالا برای عودت احتمالی حدود ۷۰۰ هزار افغان از پاکستان، آمادگی می‌گیرد.
سازمان ملل متحد نگران است که در سال روان ۲۰۱۸ میلادی بازهم توده های بزرگ پناهجویان افغان از پاکستان به وطن ویران شده از جنگ شان بازخواهند گشت. توبی لانسر معاون رئیس مأموریت ملل متحد در افغانستان (یوناما) دیروز (۱۳ فبروری ۲۰۱۸) به خبرگزاری آلمانی "دی پی ای" گفته است که ملل متحد شمار عودت کننده ها در سال روان را در فهرست آمادگی اش از ۳۰۰ هزار به ۷۰۰ هزار تن بلند برده است.
در سال ۲۰۱۶، با وجود انتقاد بین المللی، در بزرگترین موج مهاجرت در جهان، حدود یک میلیون افغان قسماً به گونه اجباری به وطن شان برگشتند. طالبان تندرو حدود ۱۳ درصد خاک افغانستان را تحت اثر خود دارند و هم اکنون برای کنترول ۳۰ درصد دیگر می جنگند.
افغانستان و جامعه جهانی در آن زمان برای این موج عظیم آمادگی نداشتند. صد‌ها هزار عودت کننده در شرایط بدی در اردوگاه ها بسر می‌برند. موج دیگری از مهاجرت توده‌یی سبب افزایش شمار بیجا شدگان داخلی خواهد شد، که مددرسانان از آنها به عنوان "آسیب پذیر‌ترین" افغان‌ها نام می‌برند.
جنگ ها در افغانستان در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۶۰ هزار انسان را بی سرپناه ساخت، و در سال ۲۰۱۷ بار دیگر تقریباً ۴۵۰ هزار تن دیگر به این رقم علاوه گردید. لانسر گفته است که در این رابطه قبلاً با مددرسانان کمک های بشردوستانه و انکشافی و همچنان سفارت ایالات متحده امریکا دیدار‌های صورت گرفته است. ایالات متحده امریکا بیشترین پول را به افغانستان کمک می‌کند.
خلیل

مشاهده در منبع اصلی