اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 13 اسد , 1397

به اعتبار حکومت صدمه می زنید نه به رسانه ها

مسوولان رسانه ای بارها از مخفی نگه داشته شدن اطلاعات توسط مسوولان و برخوردهای توهین آمیز با خبرنگاران انتقاد کرده اند با این وجود اما حکومتی ها همواره از آزادی بیان بعنوان مهمترین دستاورد 17 ساله نظام یاد کرده اند و بحث آن را در مجالس مختلف داغ نگه داشته اند. این در حالی است که اخیرا تعلل و دادن امار های غلط از سوی نهادهای امنیتی در اعلام دقیق آمار تلفات در حملات تروریستی شکایت ها را بسیار بالا برده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عبدالمجیب خلوتگر رییس رسانه های آزاد امروز چهارشنبه 25 دلو 96 در نشست خبری درخصوص گزارش اخیر اکونومیست از لیست کشورهای مستبد گفت: در این گزارش افغانستان در کنار کشورهای نظام بسته و کشورهایی قرار گرفته است که روزنامه نگاری در آنها هیچ معنایی ندارد.

خلوتگر بیان کرد: افغانستان از نظر حکومتداری در بین 52 کشور اقتدارگرا، جایگاه 19 را کسب کرد که این بدترین حالت برای کشوری است که نیروهای خارجی در آن حضور دارند و یک کشور حداقل بیشتر از 1000 میلیارد دالر در جریان 15 سال برای پیشبرد دمکراسی به مصرف رسانده است.

رییس نی افزود: در کشوری که رییس جمهورش ادعا می کند که بانی نظریه چگونگی برخورد با حکومتهای ناکام در راستای دمکراسی است در جمله کشورهای اقتدارگرا قرار گرفته ایم؛ گزارش اکونومیست تکان شدیدی برای خبرنگاری و دفتر نی در افغانستان است و امیدواریم حکومت در این زمینه نظرش را بگوید و اعلام کند که چه برنامه ای دارد که درگزارش های آینده جایگاه بهتر داشته باشد.

وی درخصوص، اعلام نشدن آمار تلفات و قربانیان رویدادهای مختلف در کشور اظهار کرد: اعلام نشدن آمار تلفات رویدادها، پیشتر از آنکه اعتبار رسانه ها را خدشه دار کند به اعتبار حکومت صدمه می زند و اینکار جفا در حق کسانی است که در راه وطن جان داده اند.

خلوتگر اضافه کرد: تعداد حلقات خاص درون حکومت بخاطر تداوم حکومت شان، قربانی های کشور را نادیده می گیرند و این عمل، صدمه آنی و کلان به وجهه حکومت خواهد زد.

مصاحبه های رییس جمهور با رسانه های خارجی و امتناع وی از گفتگوی مستقیم با رسانه های داخلی واکنش های زیادی را به همراه داشته است.

رییس رسانه های آزاد، درخصوص تبعیض و رفتار دوگانه رییس جمهور با رسانه های ملی و بین المللی اظهار کرد: اینکار رییس جمهور می تواند دو دلیل داشته باشد، یکی اینکه غنی بعنوان فردی که در بانک جهانی و نهادهای غیرحکومتی بین المللی کار کرده است فکر می کند که حکومتداری نیز یک کار غیر حکومتی است و بیشتر به پروژه ها و خوش بودن خارجی ها توجه می کند و نمی خواهد به سوالات مردم جواب بدهد.

وی افزود: دلیل دیگر رفتار دوگانه رییس جمهور با رسانه های ملی می تواند این باشد که رییس جمهور چون جوابی برای قربانیان و در به دری مردم ندارد با رسانه های داخلی روبرو نمی شود.

خلوتگر، درباه رفتارهای خشونت آمیز محافظان ویژه رییس جمهور و افراد بلند پایه با خبرنگاران گفت: متاسفانه که نیروهای ویژه رییس جمهور و افراد بلند پایه آنان برخورد انسانی با خبرنگاران ندارند و قبلا نیز یک خانم خبرنگار را در بادام باغ مورد ضرب و شتم قرار دادند، رییس کمیته مشترک حکومت و رسانه ها باید درباره این مسایل پاسخگو باشد.

این آگاه رسانه ای، خطاب به سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری نیز گفت: مرتضوی یادش باشد که کسانیکه اطرافش بودند میراث خوب از خود بجای گذاشتند و اگر وی بعنوان خبرنگار از خود میراث خوب بجا نگذارد، یک لکه ننگ اول بر پیشانی خودش و دوم بر پیشانی جامعه رسانه ای گذاشته است.

وی افزود: نی، یک کنفرانس مشترک با سخنگویان و خبرنگارانی که روزانه کنفرانس ها را گزارش می دهند دایر خواهد کرد و منتظر جواب مرتضوی در این کنفرانس است.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی