اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 25 دلو , 1397

نشست دیروز کابل ابتکار آمریکا بود نه افغانستان

رییس جمهور اشرف غنی شام روز دوشنبه با مراد مایکیوف رییس ستاد ارتش قزاقستان و پاول ارگشیف رییس ستاد ارتش ازبکستان در ارگ ریاست جمهوری دیدار و گفتگو داشت.

در این دیدار رییس جمهور و روسای ستاد ارتش کشورهای قزاقستان و ازبکستان پیرامون موضوعات گوناگون بخصوص مبارزه با تروریزم، همکاری‌ های منطقه‌ ای، امنیتی، اقتصادی و ترانزیتی بحث و تبادل نظر نمودند. به گفته رییس جمهور غنی سفر این دو مقام نظامی در افغانستان فصل تازه ای از روابط و همکاری‌ ها در عرصه نظامی بخصوص میان ارتش کشورهای افغانستان، قزاقستان و ازبکستان شمرده می شود.

همزمان صبح روز گذشته به ابتکار مقام های آمریکایی نشست مشترک روسای ارتش های افغانستان، پاکستان، ازبکستان و قزاقستان با حضور فرماندهان نیروهای آمریکا و ناتو و حمایت قاطع روز گذشته در کابل برگزار گردیده گفته می شود که در این نشست دو روزه روسای ستاد ارتش کشور‌های پاکستان، افغانستان، ازبکستان، قزاقستان و فرمانده نیرو‌های ناتو راه‌ های مبارزه مشترک با تروریزم و مواد مخدر را بررسی خواهند نمود این نشست با اهمیت زمانی برگزار می شود که کابل در یک ماه گذشته صحنه حملات خونین تروریستی بود که بر اثر آن صد‌ها نفر کشته یا زخمی شدند.

بعد از این نشست گفته می شود پنتاگون چهار هزار سرباز دیگر را که ماموریت شان در عراق خاتمه یافته به افغانستان اعزام می نماید تا بتوانند به خاتمه جنگی که سه رییس جمهور آمریکا شاهد آن بوده اند راه حل نهایی دریابند. از طرف دیگر حضور فعال جنرال جوزف وتل رییس فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی و جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان این پیام را می رساند که همه از حضور فعال تروریستان و وضعیت بحرانی افغانستان تشویش دارند و در تلاش اند تا هنوز که فرصت های اندکی وجود دارد جلوی این هیولای ویرانگر را بگیرند.

از طرف دیگر حضور جنرال جاوید قمر بجوا رییس ارتش پاکستان در این نشست سوالی است که باید روی آن دقت کرد حضور رییس ارتش پاکستان در نشست کابل زمانی صورت می گیرد که روابط بین مقام‌ های افغان و پاکستان از چندی بدینسو به حالت تیرگی گراییده‌ است و در جریان همین هفته هیات مذاکره کننده افغانی از اسلام آباد با دست خالی به کابل برگشت.

در این نشست هر نوع تصامیم و تدابیر که اتخاذ می گردد بحث جداگانه ای است که هنوز در پرده ای از ابهام است اما به باور من اوضاع جاری افغانستان نه تنها برای مردم افغانستان بلکه برای کشورهای آسیای میانه تهدید بزرگی است و حضور گروه های تروریستی در شمال افغانستان بخصوص در سرحد با تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان این تهدیدها را تقویت بیشتری بخشیده است.

پرسش اساسی این است که چرا وضعیت امنیتی افغانستان برای کشورهای آسیای میانه به ویژه ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان و ترکمنستان یک تهدید است و این تهدیدها تا چه حدی می‌تواند جدی باشد؟ چه چیز موجود در افغانستان این تهدیدات را موجه ساخته؟

اگر کوتاه پاسخ دهیم افراطگرایی، افراطگرایی در آسیای میانه از طریق افغانستان. تردیدی وجود ندارد که در حال حاضر افغانستان یکی از کشورهای ناآرام در منطقه است در گوشه و کنار این کشور اضافه تر از 27 گروه های تروریستی و آدم کشان حرفه ای فعالیت دارند. این کشور با داشتن بیش از 2 هزار کیلومتر مرز با کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان در سال‌ های اخیر شاهد بیشترین ناامنی در ولایت‌های شمالی خود بوده است ولایت‌ هایی چون بدخشان، تخار، قندوز، فاریاب، جوزجان و نورستان افزون بر این ولایت‌ های شمال افغانستان در سه سال اخیر شاهد گروه‌ هایی چون داعش، جنبش اسلامی ازبکستان و جنبش اسلامی ترکستان شرقی بوده است.

داعش در درزاب ولایت جوزجان پایگاه دارد و پسر طاهر یلداش نیز در شمال افغانستان برای این گروه سربازگیری می‌کند با توجه به گسترش ناامنی‌ ها در شمال افغانستان، کشورهای آسیای میانه، نگران امنیت ملی شان بوده و در تلاش اند تا مانع گسترش ناامنی از طریق افغانستان به خاک‌ شان شوند. از سویی هم این روزها پایان داعش در خاورمیانه، عراق و سوریه رقم خورده و تحلیل‌ ها بر این است که داعش پس از این افغانستان را مکانی برای فعالیت‌ های خود انتخاب کرده است.

در کنار این گمان این مساله نیز مطرح است که جنگجویان شکست‌ خورده داعش که از کشورهای آسیای میانه به عراق و سوریه رفته بودند به زادگاه شان برگشته و فعالیت‌ های تروریستی شان را در آنجا از سر می گیرند. همه می دانند که آسیا میانه منطقه‌ ای دارای منابع سرشار طبیعی و میراث برجا مانده از شوروی سابق با چالش‌ های امنیتی بسیاری در زمینه امنیت انرژی، قاچاق مواد مخدر، مهاجرت، قاچاق انسان و تروریزم روبرو است.

افزون بر این پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی همواره خواست مبتنی بر ایجاد حکومت خلافتگونه در این منطقه وجود داشته است. به باور من در حال حاضر کشورهای آسیای میانه به دلیل وجود مشکلات ریشه‌ ای در بخش اقتصاد، اجتماع و سیاست دارای بسترهای مساعد برای خشونتگرایی و انجام اقدامات تروریستی است. قبلا شهروندانی از کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان برای پیوستن به داعش به سوریه و عراق رفته‌ بودند بعد از شکست داعش در شرق میانه دوباره به کشورهای خود برگشته اند افراطگرایان اسلامی آسیای میانه سال‌ ها است که با انجام اعمال تروریستی توجه جهانیان را به خود جلب کرده‌ اند.

این افراد بیشتر شامل پیکارجویان قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان بوده‌ اند. با همه جنگ ها در عراق و سوریه تا هنوز تعدادی از این گروه های تروریستی زنده و فعال اند اما حضور جنرال جاوید قمر بجوا رییس ارتش پاکستان در این نشست چه هدفی را دنبال می کند پاکستان‭ ‬که در‭ ‬این‭ ‬روزها‭ ‬‭ ‬زیر‭ ‬فشار مقام های آمریکایی قرار دارد نظامیان پاکستان بخاطر کاهش فشار مقام های آمریکایی بر آن کشور از چندی بدینسو تلاش می نمودند تا یکبار دیگر با حضورداشت مقامات عالیرتبه نظامی آمریکا با‭ ‬کابل‭ ‬دوباره‭ ‬روی‭ ‬میز‭ ‬گفتگو‭ ‬بنشیند زمینه این نشست را در کابل مقام های امریکایی فراهم ساخته اند.
‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
به عقیده من رییس ارتش پاکستان در این نشست دو هدف را دنبال می نماید از یک طرف می خواهد به مقام های آمریکایی و روسای ارتش ازبکستان و قرقیزستان وعده دهد که در راه مبارزه با تروریزم پاکستان با همه کشورها آماده همکاری است و از سوی دیگر جنرال جاوید قمر بجوا تلاش خواهد کرد تا یکبار دیگر توجه مقام های آمریکایی را به پاکستان جلب نموده و از فشارهای آمریکا بر پاکستان بکاهد.

به عقیده من پاکستان‭ ‬هر‭ ‬وقتی‭ ‬که‭ ‬زیر‭ ‬فشار‭ ‬قرار‭ ‬گرفته‭ ‬تلاش‭ ‬کرده‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬با‭ ‬افغانستان‭ ‬گفتگو‭ ‬کند‭ ‬و‭ ‬با‭ ‬دادن‭ ‬وعده‌‭ ‬همکاری‭ ‬به‭ ‬کابل‭ ‬از‭ ‬میزان‭ ‬فشارها‭ ‬بکاهد‭ ‬این‭ ‬روش‭ ‬را‭ ‬بارها‭ ‬پاکستان‭ ‬امتحان‭ ‬کرده‭ ‬است بعید‭ ‬نیست‭ ‬که‭ ‬حالا‭ ‬هم‭ ‬پاکستانی‌ ها‭ ‬برای‭ ‬خنثی کردن‭ ‬فشارهای‭ ‬بیشتر‭ ‬اداره‌‭ ‬جدید‭ ‬آمریکا‭ ‬به‭ ‬همین‭ ‬تاکتیک‭ ‬متوسل‭ ‬شده‭ ‬باشند. ‬اگر‭ ‬پاکستان در این نشست با مقام های آمریکایی و افغانی‭ ‬تعارف‭ ‬کند‭ ‬و‭ ‬وعده‌های‭ ‬چرب‭ ‬تحویل‭ ‬دهد‭ ‬این‭ ‬انتباه‭ ‬به‭ ‬میان‭ ‬می‌ آید‭ ‬که‭ ‬اسلام‌آباد‭ ‬سیاست‭ ‬جدیدی‭ ‬در‭ ‬قبال‭ ‬افغانستان‭ ‬در‭ ‬پیش‭ ‬گرفته‭ ‬است‭. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

وقتی‭ ‬این‭ ‬انتباه‭ ‬به‭ ‬میان‭ ‬آمد ‬طبیعی‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬از‭ ‬میزان‭ ‬فشارهای آمریکا‭ ‬بر‭ ‬اسلام‌ آباد‭ ‬کاسته‭ ‬می‌ شود اما‭ ‬کابل‭ ‬باید‭ ‬در‭ ‬دام‭ ‬تاکتیک‌ های‭ ‬پاکستان‭ ‬نیفتد. کابل‭ ‬باید‭ ‬وقتی روی وعده های پاکستان اعتماد نماید ‭ ‬که‭ ‬ارتش‭ ‬آن ‬کشور ‬گام‌ های‭ ‬مهم‭ ‬برای‭ ‬اعتمادسازی‭ ‬بردارد و‭ ‬به‭ ‬تمام‭ ‬وعده‌ هایی‭ ‬که‭ ‬در گذشته بخاطر مبارزه با تروریزم و عدم مداخله در امور افغانستان داده است پشت پا نزند اگر به گذشته پاکستان و وعده خلافی های آن نگاه شود کابل نمی تواند به آسانی به پاکستان اعتماد نماید امیدوارم مقام های افغانی هوشیار باشند و با وعده های میان تهی ‭ ‬مایل‭ ‬به‭ ‬قبول هر نوع ‭ ‬ریسک بزرگ در مقابل پاکستان نباشند.

از سوی دیگر جنرال جوزف وتل، جنرال نیکلسون، جنرال شریف یفتلی، جنرال جاوید قمر بجوا، جنرال مراد مایکیوف و جنرال پاول ارگشیف که در نشست امروز کابل پشت درهای بسته حضور به هم رسانیده اند باید بدانند و باور داشته باشند که در حال حاضر داعش یک سازمان تروریستی منطقه‌ ای و جهانی شده در شرایط موجود بخاطر اهداف دراز مدت خود در منطقه به افغانستان علاقمندی خاص دارد و نیت‌ اش تنها در مورد افغانستان نیست بلکه در مورد تمام منطقه است.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

از سوی دیگر هراس‌ افکنان به این دلیل به شمال افغانستان علاقمند هستند که جنبش اسلامی ترکستان شرقی می‌ خواهد از آنجا بر علاوه کشورهای آسیای میانه به چین داخل شود چنانچه انصارالله تاجیکستان می‌ خواهد از آنجا به تاجیکستان و جنبش اسلامی ازبکستان علاقمند است که از آنجا به کشورهای آسیای میانه تا روسیه برود متاسفانه این یک حقیقت تلخ است کسانیکه منکر این واقعیت اند تحلیل درستی از اوضاع منطقه و رقابت های جهانی در سرزمین به آتش کشیده افغانستان ندارند.

احمد سعیدی

مشاهده در منبع اصلی