اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 14 اسد , 1397

جهانیان در یک صدا وحشت و تحجر طالبانی در کابل را تقبیح کردند

کابل 8 دلو / باختر
رویداد تروریست روز گذشته در کابل  واکنش های رادر سطح ملی و بین المللی در پی داشته است
درحمله تروریستی دیروز در کابل نزدیک به صد تن به شهادت رسیدند و بیش از یکصدو شصت تن دیگرزخمی برداشتند. این رویداد برخاسته از یک حمله انتحاری بود که ذریعه یک موتر بمب در نزدیکی ساختمان صورت گرفت که سابق مقر  وزارت داخله بود، گروه طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است .
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دررابطه به حمله تروریستی دیروز با واکنش تند تاکید کرده است که دشمنان مردم افغانستان  باید  بدانند که درجنگ کنونی  و تحمیل شده علیه مردم افغانستان بازنده هستند  و حقانیت مبارزه نیروهای  امنیتی  و دفاعی ما علیه  گروه های  تروریستی بدون تفکیک نیست به هرزمان دیگر حمایت مردم و جامعه جهانی رابه دست آورده  است .
رئیس جمهور کشور افزوده است افغانستان از چندین سال بدین  سو  در مقابل یک جنگ تحمیلی قرار دارد و  گروه های تروریستی که مکان تمویل و تجهیز شان مشخص است برای اهداف بیگانه گان می جنگند و می خواهند مانع ثبات رفاه افغانستان شوندکه هرگزبه این خواست شان نخواهند رسید.
داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز گفته است که مردم افغانستان می دانند درروزهای  اخیر حملات تروریستی بر اماکن عمومی ، نهادهای  کمک رسان داخلی و خارجی و پاسگاه های نظامی افزایش یافته است افزایش حملات تروریستی ارتباط مستقم به فشار های  جامعه  جهانی برحامیان تروریسم و دهشت افگنان دارد مردم افغانستان درباره لانه ها ومراکزی که سال هاست ان ها را هدف قرار می دهد ، شکایت کرده  وخواستار مداخله ورسیده گی  جامعه جهانی برای برچیدن این پایگاه ها شده اند امروز جامعه جهانی به ندای مردم افغانستان لبیک گفته وفشار های بی سابقه را برحامیان  منطقه یی تروریستان ولانه های آنان وارد کرده است .
سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری با واکنش درپیوند به این حمله  هراس افگنی گفته است  گروه های تروریستی و باداران شان تلاش  می کنند  تا اخبار جنگ و خشونت در افغانستان درصدر اخبار رسانه  های عمومی  قرارگیرد تا از این طریق فعالیت ها وموفقیت های نسبی حکومت درراستای برنامه  های  انکشافی و موفقیت درسیاست خارجی و حمایت  از جامعه جهانی درافغانستان تحت الشعاع قرارگیرد.
شورای سرتاسرعلمای افغانستان  حمله انتحاری  درکابل رانیزتقبیح کرده دراعلامیه گفته است حمله بالای  مردم بی گناه درهیچ دین و ایین جواز نداشته  خلاف تمام موازین اسلامی میباشد.
ینس استولتنبرک، سرمنشی سازمان ناتو این حمله  را وحشیانه و تروریستی توصیف کرده و آن را نکوهش نموده گفته است از حملۀ وحشیانه در کابل تکان خوردم  من این حملۀ تروریستی را شدیدأ نکوهش می کنم
اوتاکید کرده است  که این سازمان، پشتیبانی اش را از افغانستان ادامه خواهد داد و در کنار مردم افغانستان باقی خواهد ماند  و ناتو در برابر مبارزۀ با هراس افگنی در کنار مردم افغانستان ایستاده است.
در همین حال، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل نیز این حمله را نکوهش کرده و آن را بی معنا و بزدلانه خوانده است
جان بس، گفته است حکومت  امریکا و من در کنار مردم شجاع افغانستان ایستاده ایم. تلاش آن ها برای آوردن آیندۀ با صلح و ثبات برای تمامی شهروندان این کشور، بهترین پاسخ به تروریستان و کسانی است که تنها خشونت را می دانند
بوریس جان سون وزیر خارجۀ بریتانیا گفته است  که افغان ها سزاوار صلح استند واز انفجار امروز در کابل، تکان خوردم
ریکس تیلرسن وزیر خارجه  امریکا درواکنش به گونه حمله تروریستی گفته است استفاده از امبولانس منحیث سلاح درهدف قرار دادن غیرنظامیان  عمل غیر انسانی میباشد  ونقض اساسی ترین معیار های  بین المللی میباشد .
فرانسه نیزدرپیوند به حمله خونین شهر کابل  چراغ های برچ ایفل را برای لحظاتی خاموش کرد.
دفتر سازمان ملل نیز در خبرنامه ای حمله امروز را محکوم کرده و برمذاکرات سیاسی صلح به عنوان یگانه راه حل پایان منازعه و خشونت در افغانستان تاکید کرده است.
کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایران و پاکستان و ماموریت حمایت قاطع درافغانستان  نیز این حمله را محکوم کرده اند.
ازسوی دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا گفته است  اجازه  نمیدهم  که طالبان  برنده  شوند طالبان یکباردیگر غیر نظامیان  ، بی گناه ها و پولیس شجاع افغانستان را درکابل هدف قراردادند
این درحالیست که ترامپ دراجلاس اقتصادی داووس تاکید کرده است که افغانستان هرگز دوباره به پناهگاه ا من تروریستان مبدل نخواهد شد  امریکا و متحدانش تروریستان را به  شدت سرکوب خواهندکرد .
اوگفته است  مامتعهد هستیم  واطمینان میدهیم که افغانستان هرگز به یک پناهگاه امنی برای تروریستانی که می خواهند قتل عام مردم مان راانجام دهند مبدل نشود.
این حمله درحالی درقلب پایتخت صورت میگیرد که  درجریان یک هفته ٬ گروه های هراس افگن به کمک وهمکاری حامیان شان سه حمله تروریستی وحشیانه  را دراین کشور سازماندهی کردن که درحمله دیروزکابل بیش از دوصدو سصت تن کشته وزخمی شدند ،در حمله گروه مهاجمان درهوتل انترکانتیننتال نزدیک به ۴۳ تن به شمول چهارده شهروند خارجی جان باختند و بیش از بیست تن دیگر زخمی شدند و نیزدر حمله انتحاری و گروهی مهاجمان در نهاد نجات کودکان درجلال اباد شش تن کشته و بیش از بیست و پنج تن دیگر زخمی شدند
مردم افغانستان ضمن آنکه از همدردی جهانی  با قربانیان  حوادث تروریستی در کشور  قدر دانی میکنند تاکید دارند که   حمایت از  افغانستان  مردم ان که  قربانی اصلی فعالیت های هراس افگنانه  اند نباید تنها با الفاظ باشد  مردم افغانستان به نیابت از جهان  در برابر هراس افگنان جهانی در جنگ اند  ضروراست تا از آنها در میدان نبرد و در صحنه جهانی حمایت شود جهان باید به گونه مداوم  گروه های هراس افگن و حامیان بین المللی شان را به شیوه مختلف مجازات نمایند
ضمنا به کشور های مانند پاکستان که با چند چهره ظاهر میشوند لازمی است که اخلاق سیاسی و بشری را بیامورند حد اقل یک راه  ویک روش را انتخاب کنند . تحلیل سیاسی

مشاهده در منبع اصلی