اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 14 اسد , 1397

گسترش صلاحیت عملیات ها به نظامیان امریکایی در افغانستان وپا کستان !

کابل  باختر  ۱۴ دلو
قصر سفید در اعلامیه گفت که دونالد ترا مپ، رئیس جمهور ایالات متحده، بر اساس استراتیژی جدید  امریکا درقبال افغانستان و کشورهای جنوب آسیا ،به اردوی آن کشور صلاحیت داده تا از ایجاد پناهگاه های امن برای گروه های هراس افگن در داخل قلمرو افغانستان و پاکستان، جلوگیری کند .
این درحالیست که روزنامه دان پاکستان نوشته است که برای  عملی شدن استراتیژی جدید امریکا ،اخیراً حملات طیارات بدون سرنشین  امریکا درمناطق قبایلی این کشور افزایش یافته است  .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : روزنامه دان پاکستان در یک مطلب  به نقل از قصرسفید نوشته است که ترامپ رئیس جمهورامریکا برای عملی ساختن استراتیژی جدید امریکا درافغانستان وجنوب اسیا ٬به نظامیان امریکایی صلاحیت داده تا مخفیگاه های هراس افگنان را در خاک افغانستان وپاکستان نابود کنند.
دراین مطلب امده که طیارات بدون سر نشین امریکایی  اخیرحملات هوایی را دربخش های  قبایلی پاکستان بیشتر ساخته اند
به اساس گزارش هادر این حملات  چندین تن ا زقوماندانان شبکه حقانی نیز کشته شده اند اما تا کنون مقام های نظامی امریکا دراین مورد اظهارنظر نکرده اند
در اعلامیه قصرسفید مشخص نشده که قوماندانان امریکایی برا ی از بین بردن پناهگاه ها ی هراس افگنان درخاک پاکستان اجازه یافته اند یا خیر؟  ازسوی دیگر٬ترامپ از متحدین خود خواسته که دراین راستا حمایت های شان را واضح سازند.
پس ازاعلام استراتیژی جدیدامریکا در قبال افغانستان وآسیای جنوبی که افزایش تنش میان ایالات متحده و پاکستان را در پی داشت  که حملات قوای امریکایی بر پناهگاه های هراس افگنان  در قلمرو پاکستان افزایش یافته است.
امریکا  از سال ۲۰۰۴ میلادی به این سو، پناهگاه های هراس افگنان  و گروه های دهشت افگنی را در مناطق سرحدی وزیرستان جنوبی، وزیرستان شمالی و برخی از بخش های خیبر پشتونخوا مورد حملات هوایی قرار داده است  .
به اساس گزارش  مرکز تحقیقی بیناد امریکای نوین که مقر ان در واشنگتن است از آغاز ۲۰۱۴ تا آخر ۲۰۱۷، طیاره های بدون سر نشین ایالات متحده، ۴۰۶ حملۀ هوایی را در مناطق قبایلی پاکستان انجام داده اند که در نتیجۀ آن بیش از ۲۵۰۰ تن ازهراس افگنان  کشته شده اند.
صرف نظر از اینکه آیا ایالات متحده دست به اقدام نظامی در پاکستان خواهد زد یا خیر، اعلامیۀ قصر سفید موجب نگرانی مقامات اسلام آباد شده است
اما خرم دستگیر خان، وزیر دفاع پاکستان، در واکنش به این اعلامیۀ قصر سفید گفته است  ما می خواهیم به امریکا این را واضح کنیم که پاکستان یک کشور مستقل است و استقلال آن باید احترام شود.
اوهمچنین افزوده است  که کشورش اعلامیه قصر سفید را به گونه بسیار جدی بررسی می کند وصدور همچو اعلامیه ها می تواند تلاش های صلح در افغانستان را منحرف  کند.
مگر سیاسیون در امریکا به این باور اند که واکنش ها دربرابر اقدامات آنکشور از سوی مقامات پاکستانی بیشتر لفظی است و پاکستان بیش از این نخواهد کوشید تا برای امریکا یک کشور حساسیت برانگیز باشد.
این درحالیست که رئیس جمهور امریکا باربارتاکید کرده  است  کشورش نمی تواند در برابر حضور گروهايی مثل طالبان وشبکه حقانی در پاکستان خاموش بماند.زیرا امریکا میلیاردها دالر به پاکستان داده اما پاکستان فضای امن برای چنین گروه ها ایجاد کرده که عامل خشونت و بی نظمی می باشد.جاویدروشان

مشاهده در منبع اصلی