اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 25 دلو , 1397

گفته های وزیر خارجه پاکستان (هراس افگنان در پاکستان پناهگاه امن ندارند) یک واقعیت یا فرار از واقعیت !؟

کابل باختر 17 دلو
خواجه محمد آصف وزیر امور خارجه پاکستان بار دیگر به دفاع از موضع کشورش برخاست وبا تاکید گفت که هراس افگنان درپاکستان  پناهگاه ندارند
گزارشگراژانس باختر مینگارد: وزیر خارجه پاکستان بر خلاف گفته های جامعه جهانی که پاکستان را پناهگاه امن هراس افگنان میدانند میگوید که هراس افگنان در آن کشور پناهگاه ندارند
او در تازه ترین اظهاراتش گفته است که امریکا و ناتو در برقراری امنیت در افغانستان شکست خورده‌اند و تنها راه باقی مانده برای امنیت این کشور همکاری کابل با اسلام آباد است.
خواجه محمد آصف وزیر امور خارجه پاکستان گفت: امنیت پاکستان و افغانستان وابسته به همکاری دو جانبه و درک متقابل است او ادعا نموده است که  برخی عناصر در داخل افغانستان خواهان صلح نیستند.
خواجه آصف بدون آن که به جزئیات برود میگوید برخی عناصر در دولت افغانستان خواهان صلح و ثبات نیستند و با کارشکنی در مذاکرات این کشور با پاکستان تلاش‌های دو جانبه را به چالش می‌کشند.
این در حالی است که امریکا اقدام موثری در این زمینه انجام نمی‌دهد.
آصف تأکید کرد هراس افگنان هیچ پناه‌گاه امنی در پاکستان ندارند بنابراین ممکن نیست عملیات تروریستی در این کشور طراحی شود.
وی افزود: بیش از 70 درصد افغانستان در اختیار طالبان قرار دارد به همین دلیل دولت این کشور نمی‌تواند داعش و طالبان را مهار کند.
وزیر امور خارجه پاکستان تأکید کرد: بارها از دولت کابل تقاضا کرده‌ایم برای بازگشت مهاجران افغانستانی به کشورشان وارد عمل شود و در مدیریت مرزهای مشترک همچنین ایجاد موانع مرزی همکاری کند.
وی افزود: تا زمانی که پاکستان و افغانستان همکاری مستقیم نداشته باشند امنیت در منطقه برقرار نخواهد شد.
آصف اظهار داشت: امریکا و ناتو در برقراری امنیت افغانستان شکست خورده‌اند بنابراین باید اسلام‌آباد و کابل در این زمینه وارد عمل شوند.
آصف بیان کرد: امنیت دوطرفه با مذاکرات و تلاش دو کشور امکان پذیر است.
وی افزود:ما خواستار حفاظت بیشتر در مرزهای دو کشور هستیم ولی افغانستان در برگزاری این مذاکرات و رسیدن به راه حل مناسب مانع تراشی می کند.
شماری از آگاهان سیاسی  افغان این گفته های خواجه آصف را یک پیام به دولت افغانستان تعبیر کرده اند  که گویا طالبان ۷۰  درصد خاک افغانستان را در اختیار دارند و دولت افغانستان در مهار آنها کوتاه آمده است او به صراحت میگوید که صلح در افغانستان بدون همکاری پاکستان امکان پذیر نیست و به این ترتیب به دولت ومردم افغانستان  میگوید که آنها برای رسیدن به صلح باید از دهلیز پاکستان عبور نمایند
قبلاً نیز مقامات پاکستانی به امریکایی ها گفته بودند که رعایت شرایط پاکستان پروسه صلح در افغانستان  را سریع میسازد
باری هم سر تاج عزیز مشاورپیشین امنیت ملی پاکستان صریحا گفته بود که اگر صلح در افغانستان منظور است در گام نخست باید مساله کشمیر حل گردد.
به این ترتیب پاکستان صلح افغانستان را در گرو قضیه کشمیر آورد  این نشان میدهد که پاکستان از بحران موجود در افغانستان برای اهداف استراتیژیک خود در منطقه سود میبرد .
در همین حال احمد سعیدی، آگاه امور سیاسی در رابطه به سخنان وزیر امور خارجه پاکستان به خبرنگار آژانس باختر گفت که این حرف اول و اخیر پاکستان نیست که منکر می شود و بهانه گیری می کند.
او گفت آنچه پاکستان می گوید این است که می خواهد خود را یک قدرت تاثیر گذار در سطح منطقه جلوه نماید بنا این حرف جدید نیست و پاکستان هیچ گاه منکر این شده نمی تواند که پناه گاه های امن در آن کشور وجود ندارد چرا که این معضل به همه جانیان واضح و آشکار است.
سعیدی در خصوص ادعا وزیر امور خارجه پاکستان که گویا برخی عناصر وجود دارند که نمی خواهند در افغانستان امنیت برقرار شود گفت، پاکستان می خواهد برف بام خود را سر بام دیگران بیندازد و هدف آن جز بهانه جویی و منکر شدن چیزی دیگری نیست.
باید گفت که آگاهان سیاسی افغان گفته های اخیر خواجه آصف را یک حاشیه روی و گریز از واقعیت ها میدانند.  ذهاب، عبدالخالق

مشاهده در منبع اصلی