اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 27 دلو , 1397

مردم افغانستان گفته ترامپ را اور نمی کنند

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا به دنبال حملات مرگبار اخیر در کشور گفته است که آمریکا دیگر نمی خواهد با طالبان مذاکره کند، دونالد ترامپ که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد را به قصر سفید دعوت کرده بود به خبرنگاران گفته که با اعضای شورا درمورد شکست دادن طالبان صحبت کرده است. رییس جمهور آمریکا گفته است که شاید زمانی با طالبان مذاکره صورت بگیرد اما در حال حاضر مذاکره با این گروه ممکن نیست. ترامپ که طالبان را به کشتار مردم بی گناه متهم کرد با تاکید بر مقابله و شکست طالبان گفت آنچه را دیگران به پایان رسانده نتوانسته اند آنها پایان می دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، سید نقیب الله هاشمی عضو شورای ولایتی کابل در برنامه «چشم انداز» گفت: ملت عزیر افغانستان و خودم سوال مان این است که آمریکا بیش از یک دهه که در افغانستان حضور دارند چه کاری برای صلح افغانستان کرده اند؟ که حالا گفته اند ما پلان و تصمیم برای نابودی و قلع و قمع آنان می گیریم. دو دوره است که با ما پیمان امنیتی بسته اند کدام کاری در راستای از بین بردن طالبان کردند؟ در طول این این دو دوره و هفده سالی که می گذرد کدام ارمغانی برای کاهش جنگ داشته اند؟ معنی پیمان استراتژیک مگر این نبود که نیروهای امنیتی ما تجهیز شود و صلح در کشور ما برقرار شود؟ پس می دانیم که آمریکا با ما صادقانه همکاری نکرده است.

وی،معتقد است آمریکا تابحال در جنگ و صلح با ما صادق نبوده است و بیان داشت: در کل از این حرف ها و از تجربه ها در می یابیم که آمریکا با ما صادق نیست، ترامپ با این حرف ها پلان های کوتاه مدت و میان مدت و طویل مدت برای خودش دارد. چرا که می خواهد افغانستان را مرکز رقابت قدرت های جهانی بسازد و برای افغانستان هم صادقانه کار نمی کند. همین آمریکا بود که باعث شد جنگ از جنوب به طرف شمال برود.

هاشمی، در این مورد ادامه داد: ما با وجودیکه پیمان امنیتی با آمریکا داشتیم، نیروهای امنیتی ما دچار کمبود امکانات می شدند اما مهمات به مخالفان ما می رسید و طیاره های ناشناس در مناطق آنها مهمات می بردند. پس از این متوجه می شویم که آمریکا، هم خود کوزه است و هم کوزه گر و هم گل کوزه. همه چیز به دست خودش است. هم تولید ترویست، حمایت آنها و ایجاد جنگ. اگر اینطور نبود در حالیکه آمریکا اینهه قدرت دارد چطور می شود که جنگ در افغانستان از جنوب به شمال برود و چطور می شود هر روز نفوذ دشمن زیادتر شود؟

این عضو شورای ولایتی کابل، در خصوص این حرف ترامپ که دیگر با طالبان صلح نمی کند و با حمله نظامی می خواهد آنها را قلع و قمع کند گفت: می گویند آزموده را آزمودن خطا است. مردم افغانستان باور نمی کنند آمریکا به حرفی که می زند عمل کند و پایبند باشد. اگر آمریکا گفته است می خواهد مخالفان افغانستان را نابود و محو کند چیزی نیست جز اینکه برای قدرت نمایی خودش، برای اینکه افغانستان مرکز رقابت های جهانی شود و از خاک افغانستان به نفع خود استفاده کند.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی