اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 27 دلو , 1397

گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان شد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که گلاجان عبدالبدیع صیاد را به عنوان رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان برگزیده است.
خانم ملیحه حسن، یکی از اعضای این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که در انتخابات امروز(۱۱ بهمن/ دلو) خانم وسیمه بادغیسی به عنوان معاون عملیاتی و معاذالله دولتی به عنوان معاون مالی این کمیسیون برگزیده شده‌اند.چندی قبل محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، نجیب‌الله احمدزی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، را از سمتش برکنار کرد.
آقای احمدزی، یک سال پیش به عنوان رئیس کمیسیون مستقل انتخابات از سوی بقیه اعضای این کمیسیون انتخاب شده بود.بعد از گذشت یک سال از آغاز به کار کمیسیون های انتخابات و رسیدگی به شکایت انتخاباتی، انتقادها از کم‌کاری و بی‌کفایتی کمیسیون‌ها بالا گرفت و شماری خواهان انحلال و یا اصلاح بنیادی این کمیسیون‌ها شدند.بعد از آن آقای غنی کمیته گزینش را موظف به معرفی فرد دیگری کرد که حفیظ‌الله هاشمی پس از آن به عضویت کمیسیون برگزیده شد. گلاجان بدیع صیاد، متولد ولایت کابل از قوم پشتون است. او ۴۳سال سن دارد و تا مقطع دکترا تحصیل کرده است.آقای صیاد از سال ۱۳۸۹ تاکنون استاد دانشکده شرعیات کابل بوده‌است، سمت معاون علمی واستاد دانشگاه خصوصی کاروان، استاد دانشگاه دعوت و عضویت بورد شرعی بانک مرکزی افغانستان و رئیس مرکز اسلامی مطالعات صلح را نیز در کارنامه خود دارد.او به عنوان استاد در دانشگاه پاکستان و مصر درس داده و سابقه گویندگی به زبان پشتو در تلویزیون ملی مصر را نیز دارد.او به زبانهای فارسی، پشتو، انگلیسی، عربی و اردو صحبت می‌کندرئیس کمیسیون مطابق قانون برای دو سال و شش ماه برگزیده می‌شود. دو معاون و دبیر (سخنگوی) کمیسیون برای یک سال انتخاب می‌شوند. انتخاب مجدد آنها مانعی ندارد.کمیسیون انتخابات هفت عضو دارد که آقای غنی دوم قوس/آذر پارسال سه نفر آنها (گلاجان عبدالبدیع صیاد، رفیع‌الله بیدار و معاذالله دولتی) را برای سه سال و چهار عضو دیگر (وسیمه بادغیسی، عبدالقادر قریشی، ملیحه حسن و نجیب‌الله احمدزی) را برای چهار سال برگزید. آقای هاشمی جایگزین آقای احمدزی شده است.

مشاهده در منبع اصلی