اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 11 قوس , 1397

برمک و ستانکزی در سفری غیرمترقبه به اسلام‌آباد رفتند

مقام‌های حکومت افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفته اند که ویس‌احمد برمک، وزیر داخله و محمدمعصوم ستانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان برای گفتگو روی یک سلسله مسایل مهم امنیتی صبلح امروز از کابل به اسلام‌آباد رفته اند.
سفر این مقام‌ها به پاکستان پس از آن صورت گرفته که به گفتۀ یک منبع حکومتی افغان، دو روز قبل رئیس جمهور افغانستان از گفتگوی تیلفونی با صدراعظم پاکستان خودداری کرده است.
حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد و نمایندۀ ویژه رئیس جمهور غنی، نیز در صفحۀ توییترش، خبر رسیدن این دو مقام افغان را به اسلام‌آباد نشر کرده است.
آقای زاخیلوال، گفته است که این دو مقام افغان به شمول صدراعظم پاکستان، با مقام‌های نظامی و ملکی آن کشور نیز دیدار خواهند کرد.
جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، این دو مقام نهادهای امنیتی افغانستان برخی اسناد مهم امنیتی را جهت شریک‌ساختن با مقام‌های امنیتی پاکستان نیز با خود به اسلام‌آباد برده اند.
آقای فیصل، گفت که هیأت افغانی اسنادی را در مورد استفادۀ تروریستان از خاک پاکستان در حملات اخیر تروریستی افغانستان نیز با مقام‌های آن کشور شریک خواهد کرد.
او افزود "این هیأت دو پیام مهم را به مقام‌های پاکستانی خواهند دارد، آنانی را که در حملات اخیر تروریستی دست داشتند، به افغانستان بسپارند و نیز برضد مخالفان مسلح دولت افغانستان مستقر در آن کشور، اقدام کنند".
وزارت خارجۀ پاکستان، سفر این هیأت را به اسلام‌آباد تأیید کرده است.
داکتر محمد فیصل، سخنگوی وزارت امور خارجۀ پاکستان گفته است، حکومت افغانستان از پاکستان تقاضای دیدار هیأت عالی رتبه را از اسلام‌آباد – که وزیر خارجه و رئیس امنیت ملی شامل آن است – تقاضا کرده است.
آقای فیصل، گفته است که این هیأت امروز در دیدار با مقام‌های پاکستانی، برعلاوۀ همکاری دو کشور، پیغام محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان را نیز به مقام‌های پاکستانی خواهد رساند.
این هیأت در حالی به اسلام‌آباد رفته است که حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا، موقف شان را در برابر گفتگو با طالبان تغییر داده اند و این دو کشور بر حاضرکردن طالبان به گفتگوی صلح، از طریق جنگ تأکید کرده اند.
وزارت خارجۀ پاکستان، روز سه شنبه گفت، در ماه نوامبر سال گذشته، ۲۷ هراس‌افگن را که مظنون به ارتباط با گروه حقانی و طالبان بودند، به حکومت افغانستان سپرده است.
سخنگوی این وزارت به خبرنگاران گفته است، پاکستان فشارها بر آن شمار طالبان افغان و گروه حقانی ادامه می‌دهد که می‌خواهند از خاک پاکستان بر ضد افغانستان استفاده کنند.

مشاهده در منبع اصلی