اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 عقرب , 1397

سفر از پیش نا اعلام شدۀ رییس امنیت ملی و وزیر امور داخله به پاکستان

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، پس از حمله‌های اخیر در شهر کابل و سایر ولایت‌ها، در خواست تماس تیلفونی نخست وزیر پاکستان را رد کرده و دو نماینده ارشد به آن کشور فرستاده‌است.
 حضرت عمرزاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان می‌گوید که ویس احمد برمک، وزیر امور داخله و معصوم ستانکزی، رییس عمومی امنیت ملی کشور صبح ام‌روز به پاکستان رسیده‌اند.
آقای زاخیلوال گفته که با آقایان برمک و ستانکزی در اسلام‌آباد دیدار  و صحبت کرده و قرارست با نخست وزیر پاکستان نیز دیدار نمایند.
در عین حال شماری از منابع امنیتی در کابل گفته‌اند که وزیر امورداخله و رییس عمومی امنیت ملی برخی از مدارک حملات اخیر را که در شهر کابل رخ داده و نشان دهنده این است که این حمله‌ها در پاکستان طرح‌ریزی شده، نیز با خود برده‌اند.
گفتنی‌ست که کابل در این اواخر به شدت زیر حمله‌های گروه‌های هراس‌افگن قرارگرفته و دولت افغانستان پاکستان را عامل آن می‌داند.
رییس عمومی امنیت ملی افغانستان نیز در آغاز هفتۀ جاری تصاویری را در کابل همه‌گانی ساخت که در آن، اظهارات پدر فرد حمله کنندۀ انتحاری را نشان می‌داد که خود را در کابل انفجار داده بود.
پدر فرد انتحاری گفته بود که پسرش برای آموزش دینی به پاکستان رفته بود، اما چند روز قبل برایش  زنگ آمد که او حمله انتحاری در کابل انجام داده‌است.
با این حال، رییس امنیت ملی افغانستان نیز از شماری از مناطق پاکستان که در آن افراد انتحار کننده تربیه می شود نام برد و افزود که باید علیه آن اقدام صورت گیرد.
این درحالی‌ست که پاکستان ادعای هم‌کاری با دولت افغانستان می‌نماید و روز گذشته نیز اعلام کرده که ۲۷ عضو گروه طالبان و شبکۀ حقانی را به دولت کابل تسلیم داده‌است.

مشاهده در منبع اصلی