اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 27 دلو , 1397

آمریکایی ها متهم به همدست بودن با تروریست هستند

رییس جمهور آمریکا در سخنرانی اش در آخرین روز چهل و هشتمین اجلاس اقتصادی جهان در سوییس روی ادامه تلاش های کشورش برای مبارزه علیه تروریزم تاکید کرد. ترامپ گفت که نخواهد گذاشت بار دیگر افغانستان پناهگاهی امن برای تروریستان شود. پیش از این نیز آقای ترامپ پاکستان را به تمویل تروریزم در افغانستان متهم کرده بود اما این گفته ها در حالی ابراز می شود که افغانستان امن ترین پناهگاه برای تروریستان است و از مردم افغانستان همه روزه قربانی می گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عبدالشکور سالنگی آگاه سیاسی در برنامه «راه حل» گفت: لانه های امن برای تروریست ها در پاکستان واگذار شده است. حمایت های بزرگی از طالبان صورت می گیرد. پاکستان به عنوان لانه برای تروریست ها است و از نظر حامیان آن باید کار روی آن صورت بگیرد.

وی، معتقد است همکاری ها با طالبان و تروریست ها به صورت جدی انجام می شود و در این مورد می گوید: هفده سال می شود که آمریکا در افغانستان حضور دارد و در اینجا جنگ می کند و به صورت اعلامی می گویند که به خاطر تروریست ها می جنگند. ما هم همان تلقی که از تروریست ها داریم همان تلقی است که آمریکایی ها از آن دارند. اما عملکرد بگونه ای بوده است که خود آمریکایی ها متهم درجه یک شناخته شده اند. یعنی ما به صورت روزافزون جنگ را در افغانستان شاهد هستیم و به صورت روزافزون شبهاتی در خصوص جنگ، در خصوص همکاری با تروریست هاوجود دارد یعنی هم در داخل؛ دولت و هم آمریکایی ها متهم می شوند که با تروریست ها همدست هستند و آنها را تمویل می کنند.

سالنگی، در ارتباط با شاهد این قضیه که آمریکایی ها با داعش و تروریست ها همدست هستند بیان داشت: مثلا روس ها می گویند که چرخبال های مشکوک در مناطقی از افغانستان نشست و برخاست می کنند. هدف آنها این است که این آمریکایی ها هستند که به تروریست ها تجهیزات می رسانند. چرا که حریم فضایی و هوایی افغانستان در اختیار آمریکایی ها است. به همین گونه گفته می شودکه حلقاتی در داخل دولت با تروریست ها همدست هستند و چون آمریکا در اینجا بر حرکات همگی ناظر است و به دولت هم پول می دهد پس آمریکا خبر دارد که دولت با تروریست ها همکاری می کند و اقدامی علیه آنها انجام نمی دهد پس تلقی و برداشت مردم عام از جنگ در افغانستان فعلا این شده است.

این آگاه سیاسی در خصوص همکاری آمریکا با تروریست ها اظهار داشت: به طور مثال نفوذ در هتل کانتیننتال یک امر ساده نیست. صرفا ما نمی توانیم بگوییم که چهارتا طالب با امکانات کم بیایند و چنین حمله ای را انجام دهند. پس کسانی با اینها همکار هستند. وقتی که چند ساعت قبل از وقوع انتحار و انفجار در هتل، سفیر آمریکا هتل را ترک می کند و از آن طرف یک هفته قبل هم می گویند که در یک هتل در کابل حمله می شود مردم چه برداشت دیگری می توانند کنند جز اینکه آمریکایی ها کاملا از این حمله با خبر بودند و اینها خود این حمله را سازمان دهی کرده اند. اینکه با این اوضاع ترامپ می گوید که ما اجازه نمی دهیم افغانستان دوباره لانه امنی برای تروریست ها شود مردم پوزخند به این گفته می زنند و می گویند که تو شیطانی هستی که ظاهرا چنین چیزی می گویی و در ماهیت با تروریست ها هستی و اگر نیستی ثابت بساز.

وی ادامه داد: می دانیم که در حال حاضر بسیاری از کشورهای مهم منطقه این اعتراض را دارند که داعش در افغانستان توسط آمریکا تمویل و تقویت می شود. با این تبلیغات سوء و این اوضاع و عملکردی را که ما می بینیم تنها نتیجه ای را که باقی می گذارد این است که آمریکا خودش از تروریزم استفاده می کند. چرا که آمریکا کم توان و ناتوان نیست که نتواند از پس نابودی چند گروه تروریستی برآید.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی