اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 27 دلو , 1397

مسوولان وزارت تجارت و صنایع از ایجاد سهولت‌های بیشتر برای تاجران خبر می‌دهند

نعمت‌الله آورنگ
مسوولان وزارت تجارت و صنایع می‌گویند هرگاه به آن‌ها کمک مالی صورت بگیرد مراکز واحد طی‌مراحل صادرات گمرکی را در میدان‌های هوایی بلخ، هرات و قندهار نیز ایجاد می‌کنند.
برای اولین‌بار، مرکز واحد طی‌مراحل صادرات گمرکی روز پنج‌شنبه (پنجم دلو) با حضور داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه‌ی حکومت وحدت ملی افغانستان، وزیر تجارت و صنایع و دیگر مقام‌های حکومتی و سکتور خصوصی در میدان هوایی بین‌المللی کابل افتتاح شد.
مسافر قوقندی، سخن‌گوی وزارت تجارت و صنایع می‌گوید که این مرکز به‌منظور ایجاد سهولت بیشتر در عرصه‌ی صادرات کالا‌ها به بیرون از کشور ساخته شده است.
وی می‌افزاید که افتتاح این مرکز به صادرکنندگان کمک می‌کند که کالا‌های‌شان را زودتر به بازار‌های جهانی برسانند.
مسوولان وزارت تجارت و صنایع می‌گویند که در گذشته صادرکنندگان با مشکلات زیادی مواجه بودند. به گفته‌ی مسوولان این وزارت، صادرکنندگان برای طی‌مراحل اسناد و کسب اجازه‌ی خروج کالا‌های‌شان روز‌ها میان وزارت‌های تجارت، مالیه و ترانسپورت و هوانوردی در رفت‌وآمد بودند.
به‌گفته‌ی آقای قوقندی ایجاد این مرکز دست‌اندرکاران وزارت‌های تجارت، مالیه، زراعت و وزارت ترانسپورت و هوانوردی را زیر یک سقف جمع کرده است. وی می‌گوید که از این پس تاجران و صادرکنندگان قبل از خارج کردن کالا‌ی‌شان طی‌مراحل کامل اسنادشان را در این مرکز انجام می‌دهند.
سخن‌گوی وزارت تجارت و صنایع می‌گوید که در جریان یک سال گذشته بیش از ۵۰ پرواز جهت صادر کردن کالا به بازار‌های بیرونی از این میدان هوایی صورت گرفته است.
مسوولان وزارت تجارت و صنایع می‌گویند که آن‌ها در نظر دارند چنین مرکزی در میدان‌های هوایی هرات، بلخ و میدان هوایی قندهار نیز ایجاد کنند. البته مسوولان هدف انجام این طرح را با وضع پیش‌شرطی -که هرگاه بودجه‌ی آن در اختیار آن‌ها قرار گیرد- بیان می‌کنند.
این مرکز به کمک مالی اداره‌ی توسعه‌ی بین‌المللی ایالات متحده‌ی امریکا (USAID) ساخته شده است.
داکتر عبدالله عبدالله در مراسم گشایش این مرکز گفت: «افزایش صادرات افغانستان و پیدا کردن بازار‌های جهانی برای کالاهای صادراتی این کشور از اولویت‌های کاری حکومت بوده است».
آقای عبدالله همچنان گفت که افزایش صادرات کالاهای بازرگانی تاثیر مستقیمی بالای تجارت، زراعت و تولیدات داخلی افغانستان دارد.
جان بس سفیر ایالات متحده نیز که در این مراسم حضور داشت از حمایت حکومت امریکا و مردم این کشور در گسترش بازار‌های جهانی برای کالا‌های افغانستان خبر داد. وی گفت: «ما نیز تلاش خواهیم کرد تا زمینه‌ی صادرات کالا‌های بازرگانی افغانستان به بازار‌های جهانی فراهم شود».
این مرکز که به‌منظور ایجاد سهولت، بهبود و افزایش صادرات کالا‌های تجارتی افغانستان ایجاد شده است، گام بزرگی در راستای رسیدن کالا‌های تجارتی افغانستان به بازار‌های جهانی به‌شمار می‌رود.
حاجی غلام‌حیدر رفعت، رییس شرکت (حیدر رفعت لمیتد) که سال‌هاست در بخش صادرات میوه‌ی خشک فعالیت می‌کند نیز از ایجاد این مرکز خوشحال است. آقای رفعت می‌گوید که این مرکز کار آن‌ها را ساده‌تر ساخته است. وی می‌گوید: «قبلا برای طی‌مراحل اسناد بیشتر از دو روز در اداره‌های مختلف رفت‌وآمد می‌کردیم، اما حالا همان مراحل در این مرکز در کمتر از نیم روز انجام می‌شود».
با آن‌که حاجی رفعت به تاثیرات مثبت این مرکز بر شفافیت و سهولت بیشتر باور دارد، اما ایجاد این مرکز در میدان هوایی کابل را بسنده نمی‌داند. وی می‌گوید که ایجاد چنین مراکزی در میدان‌های هوایی ولایت‌های دیگر و گمرکات نیز ضرورت است.

مشاهده در منبع اصلی