اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 27 دلو , 1397

آیت‌الله خامنه‌ای: آمریکا با آوردن داعش به افغانستان حضورش را توجیه می‌کند

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، با اشاره به حملات اخیر در افغانستان، گفته است که آمریکا با ایجاد ناامنی و انتقال نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به افغانستان می‌خواهد ادامه حضورش را در این کشور توجیه کند.
آقای خامنه‌ای روز سه‌شنبه (۱۰بهمن/دلو) در جریان جلسه درس خارج فقه خود گفت:”همان دست‌هایی که داعش را به وجود آوردند، چه در عراق، چه در سوریه و آن جنایات را به وسیله‌ داعش مرتکب شدند و داعش را ابزاری قرار دادند برای آن همه ظلم بزرگ به مردم، همانها باز دارند داعش را منتقل می‌کنند به اینجا [یعنی] به افغانستان.”آقای خامنه‌ای با بیان این که داعش سنی و شیعه را در افغانستان هدف قرار می‌دهد، افزوده است: “برای‌شان فرق نمی‌کند، چون برای آمریکا فرق نمی‌کند. آن‌چه امروز برای سیاست آمریکا در این منطقه در درجه‌ اوّل است، این است که این منطقه روی آرامش نبیند.”
او گفته است که با این کار یک هدف آمریکا از این کار توجیه حضورش در افغانستان و پیشبرد “مقاصد سیاسی و اقتصادی خودشان” است. آمریکا اما همواره تاکید داشته است حضورش در افغانستان برای امنیت منطقه و غرب حیاتی است. دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در استراتژی جدید این کشور برای افغانستان چند ماه پیش اعلام کرد که با خروج نظامیان آمریکایی در افغانستان به این دلیل مخالف است که نمی‌خواهد خلاء ایجاد شده به قدرت گرفتن گروه‌های پیکارجو منجر شود.رهبر ایران پیش از این این هم آمریکا را به مسلح کردن داعش در عراق متهم کرده بود. آمریکا این اتهام را رد کرده بود گفته بود تسلیحات ناچیزی به طور اتفاقی به دست داعش افتاد. کابل در ده روز اخیر شاهد سه حمله مرگبار بوده که بیش از ۱۳۰ کشته به جا گذاشته است.مسئولیت یکی از آن حمله‌ها را را گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش و دو حمله دیگر را طالبان به عهده گرفته گرفتند.دیروز (دوشنبه، ۹بهمن) دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، در نشستی با نمایندگان اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفت‌وگو با طالبان در آینده نزدیک را با اشاره به رشته بمبگذاری‌های مرگبار اخیر در کابل، پایتخت افغانستان، رد کرد. بنابه گزارش ها آقای ترامپ گفت: “مردم بی گناه چپ و راست کشته می‌شوند. وسط بچه‌ها و وسط خانواده‌ها بمب می‌گذارند، همه جای افغانستان مردم را می‌کشند. برای همین نمی‌خواهیم با طالبان گفت‌وگو کنیم. شاید زمانی برای این کار برسد اما به این زودی ها نخواهد بود.”رهبر ایران اما در اشارات به جنگ افغانستان از گروه طالبان نامی نبرده است.

مشاهده در منبع اصلی