اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 27 دلو , 1397

کتاب «روند سیاسی در افغانستان» منتشر شد

کابل باختر 10 دلو
کتابِ "روند سیاسی در افغانستان در سالهای (2001 – 2014)" اثر علمی عمر نثار، عضو علمی انستیتوت شرق‌شناسی اکادمی علوم روسیه، هفتۀ گذشته در مسکو منتشر شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، این اثر به زبان روسی نوشته شده و در 198 صفحه چاپ گردیده است.
نویسنده در این کتاب پژوهشی و دانشگاهی، به بررسی رویدادهای دورۀ پساطالبان در افغانستان پرداخته است.
در بخش نخست کتاب، به کنفرانس بن و اساس‌گذاری نهادهای دولتی در افغانستان پرداخته شده است. در بخش دوم، مؤلف به بررسی اولین انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی ، شکل‌گیری احزاب سیاسی در افغانستان پرداخته است.
بخش سوم، به خروج بخش اصلی نیروهای خارجی از افغانستان و بحرانِ پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2014 میلادی متمرکز می‌باشد.
در این کتاب، از منابع علمی و اسناد رسمی روسیه، افغانستان و منابع غربی استفاده شده است.
روند سیاسی نوین در افغانستان، از کنفرانس بن در سال 2001 آغاز گردید. تصاميم اصلي كنفرانس بن كه سيستم سياسي نوين افغانستان را اساس گذاشت، عملی گردید.
برگزاری لویه جرگۀ اضطراری، لویه جرگۀ قانون اساسی، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، شورای ولسوالی‌ها و شورای ملی، از عمده‌ترین فیصله‌های نشست بن بود که عملی گردید.
نویسندۀ کتابِ "روند سیاسی در افغانستان" معتقد است که تطبیق مفاد توافق‌نامۀ بن نه تنها باعث حل مشكلات اساسي افغانستان نشد؛ بل‌که با گذشت هر روز چالش‌های امنيتي، اجتماعي و اقتصادي افزایش یافت.
به باور نثار، هفده سال از کنفرانس بن می‌گذرد؛ اما تا کنون هیچ پروژۀ کلان زیربنایی و عمرانی در این کشور اجرا نشده است.
نویسنده کتاب، دليل اساسي ناکامی راه‌اندازی پروژه‌های عمرانی و شکست مدرنازیسیون در افغانستان را در «برخورد غرب» جستجو می‌کند.
او بدین باور است که نگاه کشورهای غربی که شرکای اصلی افغانستانِ پس از بن بودند، در قبال بحران و ناهنجاری در این کشور «فورماليته و تيوريكي» بود.
غربي‌ها باور داشتند كه هرگاه در يك كشور ريس‌جمهور، پارلمان، جامعۀ مدني و ديگر نهادهاي زيربنايي به وجود بيايد، همۀ مشكلات حل خواهد شد؛ اما اين برداشت درست ثابت نگردید.
نویسنده معتقد است که نظام سياسي افغانستان هنوز خيلي خام و به اصلاحات مستمر و دوام‌دار نيازمند است.
این پژوهشگر معتقد است که بزرگترین مشکل روند سیاسی پس از بن، افزایش کشمکش‌های نژادی و گروهی بوده است. برخوردهای نژادی در فعالیت‌های سیاسی افزایش چشمگیر یافته و سه دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به خوبی این موضوع را ثابت می‌سازد.
این کتاب به خواننده‌گان روس و خارجی در زمینۀ تحلیل و تجزیۀ رخ‌دادهای یک‌ونیم دهۀ پسین و دلایل از دست‌رفتن فرصت‌های طلایی مردم افغانستان، مفید و اثرگذار است؛ فرصت‌هایی‌که در آن نقش کشورهای غربی و سیاسیون افغانستان کمتر از یک‌دیگر نبوده است.
قرار است این کتاب به سایر زبان ها نیز برگردان شود. ختم/ ماری

مشاهده در منبع اصلی