اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 27 دلو , 1397

وضعیت وخیم امنیتی افغانستان؛ پنتاگون مانع نشر آمار ساحات تحت کنترول طالبان شد

گزارش‌ها می‌رسانند که پنتاگون از سیگار یا نهاد بررسی‌کنندۀ امریکا برای بازسازی افغانستان خواسته‌است که این سازمان آماری را که نشان‌دهنده ساحات تحت نفوذ طالبان در افغانستان است را نشر ننماید.
در همین ارتباط، رسانه‌های خارجی به نقل از نهاد نظارت کننده امریکا برای بازسازی افغانستان گزارش داده که وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون از سیگار خواسته‌ تا آمار شماری از مناطقی که زیر کنترول گروه طالبان در افغانستان‌اند را نشر ننماید.
به اساس گزارش سیگار، جان ساپکو، رییس نهاد نظارت کننده امریکا برای افغانستان این اقدام وزارت دفاع آن کشور را به بنابه دلایلی نگرانی کننده خوانده، اما از این که پنتاگون چرا اقدام به این عمل کرده، واضح نساخته‌است.
آقای ساپکو گفته که این برای اولین‌بارست که وزارت دفاع امریکا از این نهاد می‌خواهد تا اطلاعات ساحات تحت کنترول طالبان در افغانستان را محرم نگه‌دارد و نشر ننماید.
این درحالی‌ست که به اساس تحلیل آگاهان نظامی، این موضوع نشان‌دهنده وضعیت وخیم امنیتی در افغانستان است که همه روزه بیش‌تر از پیش افزایش می‌یابد.
قبل از این حکومت افغانستان از ایالات متحده امریکا خواسته بود که آن کشور، آمار تلفات نیروهای امنیتی افغان را نیز همه‌گانی نسازد و آن را در لست اطلاعات محرم خود قرار دهد.
قابل یادآوری‌ست که سیگار در اوایل سال جاری برای آخرین‌بار از ساحات خاک افغانستان که زیر کنترول گروه طالبان‌اند، گزارش داده بود و در آن آمده بود که نزدیک به نصف خاک این کشور زیر نفوذ گروه‌های هراس‌افگن به شکل مستقیم و غیر مستقیم می‌باشند.
سیگار از جمله نهادهای نظارت کننده امریکا برای بازسازی افغانستان‌است که همه‌ساله گزارش‌های زیادی در موارد مختلف و به خصوص فساداداری دربارۀ افغانستان تهیه می‌نماید که حتی در بعضی موارد برای امریکا نیز جنجال‌ساز شده‌است.
 
 
 

مشاهده در منبع اصلی