اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 27 دلو , 1397

واکنش شورای علمای افغانستان به فتوای ملاهای پاکستانی و تصمیم اخیر ترمپ

 به دنبال فتوای علمای دین پاکستان که حمله‌های انتحاری و انفجاری را در آن کشور حرام اعلام کرده‌اند، شورای علمای افغانستان به این اقدام آنان واکنش نشان داده وافزوده فتوای آنان نادرست می‌باشد.
مولوی قیام الدین کشاف، رییس شورای علمای افغانستان، ام‌روز( سه‌شنبه، ۱۰ دلو) در گردهمای علمای کشور در مورد روی‌داد تروریستی اخیر در شهر کابل و سایر ولایت‌ها گفت که قران‌کریم تنها برای شهروندان پاکستان نازل نشده‌‌است.
وی  با انتقاد از عالمان دین در پاکستان گفت که علما نباید در مواردی که دین به طور واضح دربارۀ آن سخن زده، فتوا صادر نمایند و خاطر نشان ساخت که فتوای آنان نادرست می‌باشد.
آقای کشاف گفت که فتوای علمای در پاکستان از این جهت نادرست است که آنان تنها حمله‌های انتحاری وانفجاری را در داخل آن کشور حرام اعلام کرده‌اند؛ نه در سایر کشورها.
نشست ام‌روزی شورای علمای افغانستان که خاصتا درمورد تقبیح حمله‌های تروریستی اخیر در کشور برگزار شده بود، در آن اعضای این شورا نیز حمله‌های انتحاری وانفجاری را حرام خوانده و افزوده‌اند که کشتن افراد ملکی هیچ توجیه دینی ندارد.
ازسوی هم، شورای علمای افغانستان در مورد تصمیم اخیر رییس جمهور امریکا نیز واکنش نشان داده وافزوده که ما از لحاظ دینی به صلح باور داریم و این‌که آقای ترمپ چه گفته و نگفته‌، به این شورا مربوط نمی‌شود.
اعضای شورای علمای افغانستان جنگ در کشور را تحمیلی خوانده افزوده‌اند که کشورهای خارجی و همسایه افغانستان قصد بربادی و تجزیه این سرزمین را دارند.
این درحالی‌ست که راه‌اندازی حمله‌های انتحاری از سوی گروه طالبان در این اواخر در کشور افزایش یافته و رییس جمهور امریکا نیز اعلام کرده که دیگر با طالبان مذاکره نخواهد کرد و تاکید بر شکست آنان نموده‌است.
رییس جمهور امریکا روز گذشته در دیدار با اعضای شورای امنیت سازمان ملل در مورد شکست گروه طالبان در افغانستان صحبت کرده و ارگ ریاست جمهوری نیز از این اقدام آقای ترمپ قدردانی کرده‌است.
ارگ ریاست جمهوری گفته که نیروهای امنیتی پس از این با گروه طالبان به صورت همه‌جانبه نبرد خواهند کرد و صلح هم در میدان جنگ صورت خواهد گرفت

مشاهده در منبع اصلی