اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 27 دلو , 1397

ارگ: به باور ما صلح باید در میدان جنگ جستجو شود

ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به سخنان دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا گفت که طالبان از فرصت‌های که برای شان داده شد، استفاده نکردند و "حملات تروریستی" را انجام دادند.
شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که محمداشرف غنی، رئیس جمهور این کشور قبلأ گفته بود که "فرصت برای طالبان بسیار محدود است و باید از این فرصت‌ها" برای گفتگوهای صلح استفاده کنند.
آقای مرتضوی افزود که گروه طالبان از این فرصت استفاده نکردند و با حملاتی که انجام دادند از "خط سرخ" عبور کرده اند.
آقای مرتضوی گفت "ما فعلأ به این باور رسیدیم که صلح را باید در میدان‌های جنگ جستجو کنیم و گروه‌های که دست به کشتار مردم و جنایت می‌زدند، آنها باید به حاشیه رانده شوند".
سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت که حکومت این کشور به خواست مردم، اقشار سیاسی و علمای افغانستان "از تمام ابزار و امکانات علیه این گروه‌های ترویستی" استفاده می‌کند.
او تأکید کرد که حکومت همواره صدای خود را برای صلح بلند کرده و خواست افغان‌ها نیز صلح است؛ اما به گفتۀ وی، کسانی که به "دستور بیگانگان" جنایت می‌کنند، خواست مردم افغانستان استفاده از هرگونه ابزار علیه آنان است.
روز دوشنبه، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا گفت که با گروه طالبان مذاکره نمی‌کنند.
آقای ترمپ افزود "در آنجا (افغانستان) جنگ کاملاً متفاوتی در جریان است. آنان (طالبان) مردم را چپ و راست می‌کشند. مردم بیگناه چپ و راست کشته می‌شوند…شاید زمانی با طالبان مذاکره صورت بگیرد که آیندۀ دور خواهد بود، اما در حال حاضر مذاکره را با این گروه نفی می‌کنیم".
این در حالیست که پیش از این طالبان، مذاکره با دولت افغانستان را نپذیرفته و خواستار مذاکرات رو در رو و مستقیم با ایالات متحده امریکا شده اند.
این اظهارات از سوی رئیس جمهور ترمپ و مقام‌های حکومت افغانستان پس از حملات خونبار اخیر در کابل و برخی ولایات افغانستان صورت می‌گیرد.

مشاهده در منبع اصلی