اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 27 دلو , 1397

ساخت فاز دوم بند برق کجکی و پروژه‌ی تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی در کمیسیون تدارکات ملی تایید شد

اطلاعات روز: ساخت فاز دوم بند برق کجکی هلمند و پروژه‌ی تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی در ولایت قندهار از سوی کمیسیون تدارکات ملی منظور شد.
ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید که در نشست روز یک‌شنبه کمیسیون تدارکات ملی روی دو قرارداد سرمایه‌گذاری مشارکت عامه و خصوصی پروژه‌ی اعمار فاز دوم بند برق کجکی و پروژه‌ی تولید۳۰ میگاوات برق آفتابی در ولایت قندهار بحث و این قراردادها منظور شد.
هزینه‌ی قرارداد پروژه‌ی ساخت فاز دوم بند برق کجکی هلمند به‌ارزش ۹.۱۷۴ میلیون دالر می‌باشد که زمان ساخت آن ۲۰ سال پیش‌بینی شده است و در مجموع ظرفیت تولید۱۵۱ میگاوات برق را دارد.
همچنان هزینه‌ی ساخت قرارداد پروژه‌ی برق آفتابی در ولایت قندهار به‌ارزش مجموعی ۳۹ میلیون دالر امریکایی تخمین شده که برای مدت۲۰ سال در نظر گرفته شده است و ظرفیت تولید۳۰ میگاوات برق آفتابی را خواهد داشت.
این پروژه‌ها توسط شرکت‌های واجد شرایط تطبیق خواهند شد و نهاد دولتی ذی‌دخل در آن‌ها دَ افغانستان برشنا شرکت بوده و قراردادهای این پروژه‌ها شامل؛ اعمار- تملک، بهره‌برداری و انتقال می‌باشد.
رییس‌جمهور غنی این پروژه‌ها را قدمی مثبت در راستای ایجاد بستر تولید داخلی انرژی برق در کشور خوانده و آن‌ها را برای خودکفایی سکتور انرژی از طریق سرمایه‌گذاری خصوصی مهم دانسته است.
هم‌چنان در این نشست قرارداد بازسازی اسفالت سرک گردیز الی زرمت ولایت پکتیا و قرارداد نصب۲۰ پایه ایرکندیشن مربوط وزارت مالیه، منظور شده است.

مشاهده در منبع اصلی