اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 28 دلو , 1397

غذاهای پرکلسترول رشد تومورها را 100 برابر می کنند

منابع خبری – باختر9 دلو
نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که رژیم های غذایی پر کلسترول سلول های سرطانی را به تحرک بیش از حد وامی دارند و باعث می شوند که تومورها 100 برابر سریعتر رشد کنند.
به گزارش ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، کلسترول نوعی چربی (لیپید) در خون است. سلول های بدن به کلسترول نیاز دارند و همه این نیاز در بدن تولید می شود؛ اما بدن کلسترول را از مواد غذایی مصرفی نیز دریافت می کند.
به واقع کلسترول جزء ضروری غشای بیرونی تمام سلول های انسانی است و در کبد به عنوان یک بلوک ساختمانی ضروری برای سایر مواد مهم تولید می شود.
اما سطوح بالای کلسترول به ویژه 'کلسترول بد' به شکل لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)، می تواند عوارضی داشته باشد و از جمله احتمال بروز سکته قلبی و یا مغزی را افزایش دهد.
محققان دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا در مطالعه روی موش ها موفق شدند برای اولین بار مکانیزمی را توضیح دهند که به کلسترول چرب امکان می دهد خطر ابتلا به سرطان های روده بزرگ را به اندازه قابل توجهی افزایش دهد.
این مطالعه زمینه را برای ساخت داروهای جدید برای پیشگیری از این بیماری ها هموار می سازد.
محققان در این مطالعه دریافتند که کلسترول بر رشد سلول های بنیادی در روده ها تاثیر می گذارد و به نوبه خود سرعت تشکیل تومور را بیش از 100 برابر می سازد.
آنها متذکر شدند گرچه ارتباط میان کلسترول رژیم غذایی و سرطان روده بزرگ به خوبی مشخص شده است اما مکانیسم دخیل در این روند معلوم نبود.
براساس این گزارش، کارشناسان بهداشت با هشدار درباره تاثیر مصرف چربی های اشباع شده بر افزایش سطح کلسترول، به بیماران توصیه می کنند که از مصرف غذاهایی مانند گوشت یا پنیر چرب پرهیز کنند و چربی های غیر اشباع که در مغز خشکبار و آوکادو یافت می شود، مصرف کنند.شده است. خلیل

مشاهده در منبع اصلی