اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 28 دلو , 1397

سخنگوی وزارت زراعت: حاصلات زعفران از شش تُن به 10 تُن افزایش یافته

 8 دلو کابل باختر
سخنگوی وزارت زراعت مالداری و آبیاری امروز در نشستی خبری  گفت که حاصلات زعفران سال روان به گونه بی پیشینه از 6 تٌن به 10 تٌن افزایش یافته است .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت، مالداری و آبیاری دراین نشست ، گفت که این وزارت بر اساس طرح ملی پنج سالهء انکشاف تولید پایدار زعفران، حاصلات کشت زعفران درسال روان را هشت تٌن پیش بینی نموده بود اما خوشبختانه میزان حاصلات این نبات با اختلاف دو تٌن بیش از حد پیش بینی شده افزایش یافته و در نتیجه زعفران کاران ودهقان های کشور 18 میلیون دالر بدست آوردند.
وی همچنان افزود که میزان زمین های کشت گیاه زعفران در سال پار بیش از سیزده هزار جریب بود اما در سال روان به بیش از بیست و پنج هزار و نهصد جریب افزایش یافته است
وی مدیریت سالم امور زراعتی، آموزش دهقانان، ساخت و تجهیز مراکز تولید زعفران، احداث و بهره برداری آزمایش های معیاری کنترول کیفیت، راه اندازی پروژه های تحقیقی، فراهم سازی تسهیلات برای حضور شرکت های خصوصی تولید زعفران در نمایشگاه های داخل و خارج کشور، جلب توجه بخش خصوصی و برخی فعالیت های دیگر این  وزارت را از علت های افزایش این گیاه خواند.
به گفته وی وزارت زراعت، مالداری و آبیاری درجریان سال روان برای 2500 دهقان نیز به گونه دایمی زمینه های شغلی پر درآمد را فراهم کرده است. نثار "ایثار"

مشاهده در منبع اصلی