اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 28 دلو , 1397

این همان استراتژی جنرال اختر است

از کران تا به کران ویران است.

آمریکایی‌ها و متحدان اش در افغانستان از مدتی به این سو اجازه ندارند از جاده‌های کابل استفاده کنند. از میدان هوایی کابل با چرخبال به سفارت آمریکا و یا پایگاه‌های آمریکایی انتقال داده می‌شوند، در برگشت نیز روال همین است. از میدان هوایی کابل تا سفارت آمریکا دو مایل است، رانندگی برای آنها در همین دو مایل ممکن است به مرگ آنان بیانجامد (لارا لوگان سی‌بی‌اس).

می‌پرسید که آن سه هزار سرباز تازه وارد کشور ترامپ کجا شدند و چه می‌کنند؟ آنان هم اجازه ندارند از پایگاه‌ها بیرون شوند. جنرال نیکلسون با خانم لارا گفته است که حفظ جان سربازان اش در افغانستان برای او اولویت اول اش است. آن سه هزار سرباز برای جنگ نیامده‌اند، آموزش و حمایت سربازان افغان کار اصلی آنان است.

روابط آمریکا با پاکستان به تیرگی انجامیده، می‌دانیم. برای گرفتن تقاص جنگ از پاکستان برای وطن پرستان آتشین افغانی بسیار امر مبارک به نظر می‌رسد اما پاکستان همانطور که با راه اندازی جهاد ارتش سرخ را در افغانستان زمین‌گیر کرد، افغانستان را برای آمریکایی‌ها تبدیل به ویتنام می‌کند مخصوصا اینکه آمریکایی‌ها در جنگ افغانستان باخته‌اند. آمریکا در میدان جنگ نمی‌بازد، در خانه خود شکست خورده است. دیگر افکار عمومی در آمریکا اجازه نمی‌دهد که یک سربازش در افغانستان کشته شود. شکست در خانه یعنی همین.

نشانه‌های جنگ واضح است. همان استراتژی که جنرال اختر برای جهاد افغانستان طراحی کرد. «قتل با هزار زخم». پل‌ها و پلچک‌ها ویران شود. راه‌های تدارکاتی بسته شود. به پادگان‌های نظامی شبیخون زده شود. جنگ از روستاها به شهرها کشانیده شود. تاسیسات دولتی مورد حمله قرار گیرد. میدان هوایی کابل مورد حمله قرار گیرد. آیا با حملات که این در این اواخر انجام شده، ادامه همان استراتژی را نمی‌بینید؟

در کابل برای خارجی‌های غیر دولتی دو جای امن باقی مانده بود. سرینا و کانتینانتال. این دو جای امن دیگر امن نیست. کمتر خارجی بعد از این حاضر خواهد شد که به کابل سفر کند و حداقل در سرینا و کانتینانتال امن باشند.

روحیه‌ جنگی سربازان افغان چگونه است؟ برای فهمیدن روحیه جنگی به ویدیوهای تبلیغاتی یا سخنگویان لخشوم دولت ننگرید. بپرسید چقدر حقوق و امتیاز می‌گیرند؟ ده هزار تا بیست هزار. خدا، وطن و وظیفه با بیست هزار افغانی حفظ نمی‌شود، می‌شود؟! پاسخ بسیار روشن حمله اخیر است. می‌گویند سربازان فرار کرده‌اند. آیا تو حاضری برای ده هزار افغانی خودت را به کشتن بدهی؟ بعد از خودت خانم ات تبدیل به برده جنسی دگروالان وزارت دفاع شوند و بچه‌هایت در شهر «اسپندی» شوند. از کران تا به کران ویران است، ویران.

خالق ابراهیمی

مشاهده در منبع اصلی