اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 17 اسد , 1397

صلح را قربانی گرایشات حلقات خاص نکنید

درحالیکه در عرض یک هفته، هشدار ها از سقوط ولایت هایی همچون فراه داده می شود و بر امنیتی ترین نقاط پایتخت حملات سنگین صورت می گیرد، شورای صلح در نشست های مکرر خود از صلح با عزت با مخالفان با تاکید بر آیات و روایات صحبت می کند و تاکید بر اینکه عزت مخالفین در پروسه صلح باید در نظر گرفته شود. عدم برخورد مناسب با مخالفینی که برنامه ای برای صلح ندارند و در سایت رسمی خود نشست های صلح را جعلی عنوان می کنند، باورها به کارکرد درست شورای صلح را زیر سوال برده و بسیاری خواهان وضاحت از عملکرد این نهاد پر هزینه شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عارفه امید عضو خانه صلح افغانستان امروز سه شنبه 3 دلو 96 در یک نشست خبری با حضور نمایندگان خانه صلح و جامعه مدنی در کابل بیانیه خانه صلح را در خصوص اوضاع امنیتی کشور به خوانش گرفت.

در بیانیه آمده است که راه اندازی یک پروسه مردم محور از شروط اساسی ختم جنگ و تامین امنیت پایدار و صلح عادلانه در کشور می باشد و بانیان صلح باید به عدالت، حقوق بشر و ارزش های مدنی باورمند باشند و از اقشار مختلف جامعه نمایندگی کنند.

امید بیان کرد: صلح درصورتی می تواند ماهیت خود را حفظ کند که برای تمام شهروندان کشور فرصت زندگی و برخورداری از امکانات را فراهم کند و جامعه مدنی از مصالحه ای حمایت می کند که مبتنی بر حقوق بشر، حقوق زنان، عدالت اجتماعی، خواست قربانیان جنگ، رعایت ارزش ها و هنجارهای دینی، ملی و بین المللی باشد.
مسوول سکرتریت خانه صلح افغانستان افزود:با درنظر داشتن این واقعیت که بدون اصلاحات عمیق و گسترده اداری و اصلاح و تقویت نهادهای عدلی و قضایی کشور تامین صلح پایدار امکان پذیر نیست و نیز بدون پرداختن به عوامل متعدد منطقه ای و جهانی در کنار عوامل داخلی جنگ، صلح و مذاکره امری دشوار و بعید است.

خانه صلح افغانستان پیشنهادهای خود را درخصوص برون رفت از وضعیت امنیتی بیان و تاکید کرد که صلح بعنوان یک برنامه ملی نباید قربانی گرایشات حلقات خاص گردد.

به باور خانه صلح، اکثر اقدامات شورای صلح در غیاب توافق شورای ملی صورت می گیرد و کمیسیون های ولایتی شورای صلح با شوراهای ولایتی مردم در ولایت ها هماهنگی ندارد و باید تصامیم این شورا، بعد از مشورت با شورای ولایتی و نیز موافقت شورای ملی به اجرا گذاشته شود.

امید تصریح کرد: جامعه مدنی اظهارات نمایندگان شورای صلح مبنی بر امتیاز دادن بی قید و شرط به گروه طالبان و دیگر گروه های مخالف را مایه نگرانی شدید می داند و خواهان در نظر گرفتن حقوق دو طرف در این زمینه است.

خانه صلح همچنین درخصوص تداخله وظیفه ای شورای صلح و شورای امنیت بیان کرد: تداخلات وظیفوی بسیاری از شورای امنیت در کارهای شورای صلح صورت می گیرد که باید نقش هر کدام از آنها تفکیک گردد.

وی افزود: سفرا، مقام های بلند رتبه کشورها، نمایندگان نهادهای کمک کنده، سازمان ملل و نهادهای ذی دخل در افغانستان می خواهیم که نقش جامعه مدنی را دست کم نگیرند و در مهمترین موضوعات کشور با آنها مشورت و نظر آنها را بشوند.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی