اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 17 اسد , 1397

پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران افغانستان به دادگاه بین‌المللی جزایی فرستاده شد

اطلاعات روز: دفتر نی یا حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان اعلام کرد که قضایای خشونت علیه خبرنگاران افغانستان که مصداق جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی داشتند، از سوی این نهاد ثبت دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) شدند.
دفتر نی روز دوشنبه، دوم دلو، با نشر خبرنامه‌یی گفت که این دفتر شمار زیادی از حملات و خشونت‌هایی را که از سوی گروه‌های هراس‌افگن در برابر خبرنگاران، کارمندان رسانه‌یی و تأسیسات رسانه‌یی در افغانستان انجام شده است، جنایت جنگی و یا جنایت ضدبشریت دانسته و خواهان رسید‌گی به آن‌ها است.
در خبرنامه آمده که ۱۹۰ قضیه‌ی خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان از سال ۱۳۸۲ خورشیدی تا امروز که از سوی طالبان، داعش و شبکه‌ی حقانی انجام شده، از سوی دفتر نی رسماً به‌عنوان جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی در دادگاه کیفری بین‌المللی ثبت شده است.
براساس این خبرنامه، این قضایای خشونت شامل؛ ۴۸ مورد قتل، ۷۴ مورد مجروحیت، ۱۵ مورد اختطاف و ۵۳ مورد تهدید و تخویف خبرنگاران و کارمندان رسانه‎یی در افغانستان ‌می‌باشد.
دفتر نی می‌گوید که از مجموع ۸۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی که طی ۱۷ سال گذشته در افغانستان کشته شده‌اند، عامل ۴۸ مورد آن هراس‌افگنان‌اند.
دفتر نی به‎خاطر بیشتر شدن ارزش این حرکت، از حکومت وحدت ملی افغانستان خواسته تا قضایای خشونت علیه خبرنگاران که از سوی گروه‌های تروریستی انجام شده است را به نمایند‌گی مردم افغانستان به‌عنوان جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی در دادگاه کیفری بین‌المللی ثبت نماید.
این نهاد هم‌چنان از سازمان ملل متحد و دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز خواسته تا در دادخواهی برای تحقق عدالت و حمایت از آزادی بیان در این کشور، با مردم افغانستان هم‌گام شوند.
بربنیاد ماده‌ی پنجم اساس‌نامه‎ی دادگاه کیفری بین‌المللی این دادگاه صلاحیت دارد به مهم‌ترین جرایمی ‌که مایه‌ی نگرانی جامعه‌ی بین‌المللی ‌می‌شود، رسید‌گی کند. این جرایم شامل جنایت نسل کشی، جنایت ضدبشریت، جنایت جنگی و جنایت تجاوز ‌می‌شوند.
دادگاه کیفری بین‌المللی سه روز پیش اعلام کرد که قربانیان جنایات جنگی در افغانستان فقط ۱۰ روز دیگر تا آخرین مهلت برای ثبت شکایات‌شان وقت دارند. این دادگاه از اشخاص و نهادهایی که از قربانیان و متضرران نمایندگی می‌کنند، خواست هرچه زودتر شکایات‌شان را ثبت کنند. آخرین مهلت ۳۱ جنوری ۲۰۱۸ در نظر گرفته شده است.

مشاهده در منبع اصلی