اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 29 دلو , 1397

روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه دوم دلو

فرمانده پلیس کابل اعلام کرده که شمار کشته‌شدگان غیرنظامی در حمله به هتل اینترکنتیننتال کابل به دست‌کم ۱۸ نفر رسیده است. همچنین، شمار زخمیان این رویداد ۱۰ نفر از جمله چهار غیرنظامی اعلام شده است.
روزنامه‌های صبح دوشنبه دوم دلو/بهمن کابل در مطالب تحلیلی امروزشان به حمله مهاجمان مسلح به هتل اینترکنتیننتال پرداخته‌اند.
روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که در‭ ‬این‭ ‬تردیدی‭ ‬نیست‭ ‬که‭ ‬حمله‌ ‬به‭ ‬هتل‭ ‬اینترکنتیننتال‭ ‬بسیار‭ ‬پیچیده،‭ ‬از‭ ‬قبل‭ ‬طراحی‭ ‬شده‭ ‬و‭ ‬سوال‌برانگیز‭ ‬است‭. نوشته با‭ ‬آن‭ ‬که‭ ‬اطلاعات‭ ‬استخباراتی‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬احتمال‭ ‬حمله‭ ‬به‭ ‬هتل‌ها‭ ‬وجود‭ ‬داشت،‭ ‬چرا‭ ‬تدابیر‭ ‬جدی‭ ‬برای‭ ‬مقابله‭ ‬با‭ ‬یک‭ ‬حمله‭ ‬احتمالی‭ ‬در‭ ‬اینترکنتیننتال‭ ‬به‭ ‬اجرا‭ ‬گذاشته‭ ‬نشده‭ ‬بود؟‭افزوده که ‬اگر‭ ‬تدابیر‭ ‬امنیتی‭ ‬جدی‭ ‬و‭ ‬کامل‭ ‬به‭ ‬اجرا‭ ‬گذاشته‭ ‬می‌شد‭ ‬و‭ ‬تمام‭ ‬وسایطی‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬هتل‭ ‬رفت‌وآمد‭ ‬داشتند‭ ‬بازرسی‭ ‬می‌شدند،‭ ‬کسی‭ ‬نمی‌توانست‭ ‬مواد‭ ‬منفجره‭ ‬به‭ ‬هتل‭ ‬منتقل‭ ‬کند‭.به باور نویسنده ستون زنگ اول، اعلامیه‌های‭ ‬نکوهش‭ ‬ریاست‭ ‬جمهوری‭ ‬و‭ ‬ریاست‭ ‬اجرایی‭ ‬کسی‭ ‬را‭ ‬قانع‭ ‬نمی‌سازد‭. ‬افکار‭ ‬عمومی‭ ‬به‭ ‬سوال‌های موجود ‬پاسخ‭ ‬می‌خواهد‭.‬روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد گمان می‌رود که در این حمله کسی و یا کسانی از درون کارکنان و یا مسئولان هتل، با طالبان هماهنگی داشته و این موضوع نیز باید در بررسی‌های نهادهای کشفی مدنظر باشد. نوشته که “وقوع حمله به هتل اینترکنتیننتال، یک بار دیگر به ضعف و ناتوانی ارگان های کشفی در هر سه نهاد نظامی افغانستان اشاره دارد و این برای نهادهایی که چهارده سال یا بیشتر از آن تجربه مقابله با تروریست‌ها را دارند، شرم آور می‌باشد.” افزوده که باید این نهادها را تکان داد و با گماشتن افراد صاحب تجربه و مسلکی در این نهادها، زمینه‌های بهتری را برای کشف و خنثی نمودن برنامه‌های گروه های مخالف مسلح دولت پیدا کرد.روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که علی‌رغم تشدید حملات تروریستی و در حالی که بر شمار قربانیان این حملات به‌گونه بی‌پیشینه‌ای در پایتخت افزوده شده، تاکنون مجموع نهادهای امنیتی که مسئول تأمین امنیت پایتخت بوده‌اند، کوچک ترین دستاوردی برای مهار این حملات نداشته‌اند. نوشته که رئیس جمهور غنی دستور داده که این رویداد مورد پیگرد و بازرسی قرار بگیرد. انتظار می‌رود نتیجه این تحقیق در اختیار مردم قرار بگیرد و عواملی که با سهل‌انگاری موجبات چنین حادثه‌ای را فراهم آورده‌اند، مجازات شوند. روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که این حمله ممکن است از سوی کشورهای حامی تروریسم و در واکنش به اظهارات و موضع گیری‌های آمریکا، شورای امنیت و سایر اعضای ناتو صورت گرفته باشد، تا اولا اجماع بین‌المللی در مورد امنیت افغانستان را کمرنگ جلوه دهد و از سوی دیگر به جامعه جهانی و کشور افغانستان ثابت کند که این فشارها سبب کاهش جنگ، خشونت و حملات انتحاری در افغانستان نخواهد شد.همچنین نوشته که حمله دیروز بیانگر این است که رهبران گروه طالبان عزمی برای صلح و آغاز گفتگوهای صلح با حکومت افغانستان ندارد و رویکرد جنگ و افزایش حملات انتحاری، سیاست جنگی این گروه در سال آینده را تشکیل خواهد داد.از ضعف نیروهای امنیتی انتقاد کرده و نوشته شناسایی عاملان حملات انتحاری و کسانی که به حمله کنندگان کمک می‌کنند، از معماهای این گونه حملات است که ارگان‌های امنیتی پاسخ قناعت بخش برای مردم نداده‌اند.

مشاهده در منبع اصلی