اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 29 دلو , 1397

شورای امنیت سازمان ملل متحد : وضعیت افغانستان شکننده است

آگاهان امور: برای حل بحران افغانستان باید در گام اول پاکستان را مهار کرد
کابل  باختر 30 جدی
نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه شب با حضور داشت نمایندگان عالی رتبه  و دپلوتان پانزده عضو این شورا در مقر آن سازمان  غرض بحث روی اوضاع افغانستان و آسیا میانه برگزار شد .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: این نشست در حالی برگزار شد  که روز شنبه هفته گذشته یک هیئت پانزده نفری به شمول رئیس دوره این شورا از کابل دیدار کردند و با مقام های دولت  افغانستان گفتگو کردند.
در این نشست، افزون بر همکاری‌های امنیتی و اقتصادی، تأکید شد که هر دو انتخابات پیش رو در افغانستان باید به موقع برگزار شود.
در نشست ویژه‌ شورای امنیت سازمان ملل، به نماینده‌گی از افغانستان حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت خارجه شرکت کرده است.
اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در این نشست تأکید کردند که ثبات و آرامش در افغانستان به معنای ثبات و آرامش در منطقه است.
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در آغاز این نشست گفت که جامعه‌ جهانی خواهان صلح و ثبات در افغانستان است. آسیای میانه می‌تواند نقش مهمی را در صلح افغانستان بازی کند.
وی گفت که افغانستان با چالش‌های گوناگونی، به ویژه چالش هراس‌افگنی روبه‌ رو است و رسیده‌گی به این چالش‌ها نیازمند هم‌کاری منطقه‌ای است.
قزاقستان که ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را به عهده دارد از صلح و ثبات در افغانستان پشتی‌بانی می‌کند و امیدوار است که استراتژی جدید امریکا درباره‌ افغانستان و آسیای میانه اثرگذار باشد.
نماینده‌ ایالات متحده‌ی امریکا در این نشست گفت که طالبان باید منزوی شوند و منابع درآمد آنان نابود شود. وی هم‌‎چنان گفت که با طالبان و داعش باید مبارزه شود.
سرگی لاوروف وزیر خارجه‌ روسیه از گسترش داعش در شمال افغانستان ابراز نگرانی کرد. او گفت که وضعیت افغانستان برنامه‌های اقتصادی منطقه را متأثر می‌سازد. لاوروف از مواد مخدر به عنوان منابع درآمد هراس‌افگنان جهانی یاد کرد.
پانزده عضو شورای امنیت هفته‌ گذشته در سفری به کابل آمدند و با مقام‌های حکومت از نزدیک دیدار داشتند. اعضای شورای امنیت گفته‌اند که از تغییرات به میان آمده در افغانستان شگفت‌زده شده‌اند.
به باور آنان، افغانستان در بخش‌های آموزش، بهداشت و توان‌مندسازی زنان پیش‌ رفت‌هایی داشته است، امّا نگرانی درباره‌ی امنیت هنوز پابرجاست.
نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده‌ی امریکا در سازمان ملل گفته است که کابل نسبت به هر زمان دیگر به گفت‌وگوهای صلح با طالبان نزدیک شده است.
مقامات افغانستان در دیدار با اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار فشارهای بیش‌تر بر پاکستان شده‌اند.
در همین حال احمد سعیدی آگاه امور سیاسی به خبرنگار آژانس باختر گفت که شورای امنیت نهاد عمده سازمان ملل متحد است و فیصله نامه ای را که مورد پاکستان به تصویب رسانیده اند نباید روی کاغذ باقی بماند بل جامه عمل بپوشد.
وی در خصوص تفاوت این نشست با نشست ها قبلی افزود که این بار هئیت ای به کابل آمد و از نزدیک اوضاع افغانستان را بررسی کردند و ممکن این بار نشست شورا نسبت با سابق موثر تر واقع شود.
افسر رهبین، دیپلومات و آگاه سیاسی نیز در مورد اظهار داشت اگر امریکا و متحدان ان بخواهند در حل قضایای افغانستان صادقانه عمل کنند نخست باید پاکستان را مهار کنند و سرچشمه ناامنی و بی ثباتی در منطقه را جستجو کرده و پناه گاه های هراس افگنان را در پاکستان نابود سازند.
رهبین را باور به این است که کشور های که در موضوع افغانستان دخیل هستند منافع شان در جنگ با افغانستان دخیل است و اگر صادق هستند و در قضایای افغانستان دخیل هستند تا زمانیکه پناه گاه های هراس افگنان را در پاکستان که در آنها تمویل و تجهیز میشوند نابود نکنند هیچ گونه تصمیم آنان جامعه عمل نپوشیده و تلاش های آنها در این خصوص فایده ندارد.
وی تصریح کرد که در کل برای حل قضایای افغانستان قناعت پاکستان باید فراهم شود که وجود پناه گاه ها در خاک آنکشور به نفع اش نیست.
او همچنان گفت باید در بین افغانان تفکر منافع ملی پیدا شود.
وی امنیت و ثبات افغانستان و منطقه را منوط به سه موضوع عمده دانسته افزود امروز یگانه نگرانی منطقه در جهان وجود مواد مخدر است که به این مساله همزمان باید پرداخته شود همچنان فساد اداری که در داخل دولت اشخاصی که فاسد هستند رابطه با هراس افگنان دارند باید تشخیص شوند و مهمتر از همه تا زمانیکه نتیجه این نشست ها از قوه به فعل تبدیل نشود هیچ گونه طرح ها  و نشست ها در تحولات افغانستان اثر گذار نخواهد بود.
با آنکه اعضای شورای امنیت ملل متحد نگران اوضاع افغانستان اند  مگر مردم افغانستان تنها نگرانی اعضای این شورا  را بسنده نمیدانند  بل بر اقدامات عملی آنان تاکید دارند.
مردم میگویند که اعضای این شورا خود  از وضعیت افغانستان آگاه اند  و با سفر به کابل به اطلاعات و اخبار دست اول در خصوص بحران جاری افغانستان دست یافتند لازمی است که با مسوولیت پذیری بیشتر عمل کنند صرف صدور یک بیانیه یا یک قطعنامه کافی نیست باید کشور های حامی هراس افگنی در چوکات یک تحریم مجازات شوند  و باید این شورا برای حل جامع قضیه افغانستان  یک اجماع منطقه  و فراتر ان را شکل دهد  و ان  را مدیریت کند .  ختم فرشته  ذهاب  

مشاهده در منبع اصلی