اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 29 دلو , 1397

دوطرف مذاکره کننده استانبول نیروهای حکمتیار بودند

مذاکره جعلی حکمتیار با فرستادن تاجر عسل به عنوان نماینده طالبان در استانبول نقش بر آب شد.
یک‌منبع آگاه به خبرنگاران هرات گفت: مذاکرات روز شنبه هفته جاری که به بهانه یافتن راه حل سیاسی به معضل جنگ در افغانستان در شهر استانبول ترکیه شروع شده بود طرح حکمتیار بود که افراد خودش در قالب نمایندگان طالبان جمع کرده بود.

با انکه جناح گلبدین که هیچ طرفی در جنگ حساب نمی شود، اما چون قول داده بود که با طالبان مذاکره کند این طرح را راه اندازی کرد و همان روز برملا شد.
رحمت الله وردک تاجر عسل در دبی به نمایندگی از طالبان، حاجی دوا جان احمدزی و همایون جریر مشاور ریاست جمهوری از حزب اسلامی و داکتر بصیر فرستاده شورای عالی صلح به رهبری کریم خلیلی در این گفتگو شرکت داشتند.
طالبان برگزاری مذاکرات را تایید کرده اما گفته اند که هیچ کسی به نمایندگی از ملاهیبت الله در مذاکرات استانبول حضور ندارد.

درهمین حال رحمت الله وردک از اعضای طالبان در مذاکرات شرکت کرده است. رحمت الله وردک سابق کارمند د افغانستان بانک در رژیم طالبان در اداره اپراتیفی امنیت وظیفه داشته است. وردک از چند سال به اینسو در دوبی به تجارت عسل مشغول بوده است و چندین فرد دیگر با پاسپورت های پاکستانی که دوکاندار در پیشاور اند به عنوان اعضای مذاکره کننده نیز حضور داشتند.

(این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است)

مشاهده در منبع اصلی